34 yıldır oğluna "bebek" gibi bakan anneye, yılın annesi ödülü

34 yıldır oğluna bebek gibi bakan anneye, yılın annesi ödülü
Antalya'da doğum sırasında kordon dolanması nedeniyle görme ve ortopedik engelli olarak dünyaya gelen oğluna, 34 yıldır bebek gibi bakan emekli öğretmen Elif Ağum'a, Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneğince yılın annesi ödülü verildi

ANTALYA (AA) - Antalya'da doğum sırasında kordon dolanması nedeniyle görme ve ortopedik engelli olarak dünyaya gelen oğluna, 34 yıldır bebek gibi bakan emekli öğretmen Elif Ağum'a, Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneğince yılın annesi ödülü verildi.

Antalya'da yaşayan emekli öğretmen Elif Ağum'un 34 yaşındaki ikinci çocuğu Barış Küçükdoğan, doğum sırasında kordon dolanması nedeniyle görme ve ortopedik engelli olarak dünyaya geldi. Ağum, 7 yaşına kadar ne yürüyen ne de emekleyen oğluna her gün evde kendi imkanlarıyla fizik tedavi yaptı. "Benim yaşama sevincim" diye tanımladığı oğluna adeta bir bebek gibi bakan anne Ağum'un özverisi sayesinde Küçükdoğan, 7 yaşında ayağa kalkarak adım atmaya başladı. 

Anne Ağum'un umutları oğlunun attığı her adımla daha da arttı. Ağum, engelliler okuluna yazılan ancak ağır görme ve bedensel engeli olduğu için bu okulda da öğrenim göremeyen oğluna evde öğretmenlik yaptı. Oğluna yemek yeme, tuvalete gitme gibi günlük işlerini öğreten annenin sevgisi ve özverisiyle Küçükdoğan'ın zor olan hayatı kolaylaşmaya başladı. 

Büyüdükçe daha rahat yürüyebilen Küçükdoğan'a ve bir kaç kelime de olsa konuşabilen Küçükdoğan'a 12 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Hastalığı nedeniyle 10 yıl diyalize giren Küçükdoğan, İstanbul'da hayatını kaybeden bir kişinin bağışlanan böbreğiyle 2 yıl önce hayat buldu.

- Yılın annesi seçildi

Oğlunun böbrek nakliyle rahatsızlığından kurtulmasına sevinen anne Ağum'a bir mutlu haber de Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği'nden geldi. Dernek, Ağum'u oğluna gösterdiği sevgi ve özverisinden dolayı yılın annesi seçti.

Ödülünü Dernek Başkanı Mehmet Şahan'ın elinden alan Ağum, her şeye rağmen yaşamanın çok güzel olduğunu söyledi. Engelli oğluna ölünceye kadar bakacağını belirten Ağum, yaşadığı sıkıntıları oğlunun bir gülüşüyle unuttuğunu kaydetti.

Dernek Başkanı Mehmet Şahan ise annelerin her türlü zorluğa rağmen hiçbir zaman çocuklarından vazgeçmediğini söyledi. Şahan, özverili Türk anneleri adına Ağum'a bu ödülü verdiklerini ifade etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com