35 derece sıcakta bayıltan sınav

35 derece sıcakta bayıltan sınav
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na (BESYO) giriş için özel yetenek sınavı kapsamında yapılan koşulara katılan bazı öğrenciler, hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu kentte baygınlık geçirdi.

KÜTAHYA - Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na (BESYO) giriş için özel yetenek sınavı kapsamında yapılan koşulara katılan bazı öğrenciler, hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu kentte baygınlık geçirdi.
DPÜ Germiyan Yerleşkesindeki spor tesislerinde yapılan atletizm özel yetenek sınavında, 185'i kız, 671'i erkek 856 kişi, BESYO'ya girmek için mücadele etti. Özel yetenek sınavları kapsamında kızlarda 100-800, erkeklerde ise 100-5000 metre koşu yarışları yapıldı.
Sıcak hava dolayısıyla öğrencilerin bazıları koşuyu tamamlayamadı, kimileri ise bitiş çizgisine ulaştıktan sonra rahatsızlanarak uzun süre yerden kalkamadı. Sıcağa karşı sınavı kazanmak isteyen öğrenciler koşu sırasında zor anlar yaşadı. Sınav sırasında bayılan öğrencilere ilk müdahale, hazır bekletilen sağlık görevlileri tarafından yapıldı.
Tekirdağ'dan gelen Barış Sürücü, koşu için ısınma çalışması yaparken arı sokması sonucu fenalaştı ve 112 Acil Servis ekiplerince ambulansa alınarak buz ve serum tedavisi uygulandı.
Sürücü, AA muhabirine, başarılı sporcular yetiştiren DPÜ BESYO'nun öğrencisi olmak için aylardır hazırlandığını ve yaşadığı şanssızlığın kendisini üzdüğünü söyledi. Hayallerini süsleyen bu okulda öğrenim görmek için ne pahasına olursa olsun koşacağını ifade eden Sürücü, tedavisinin yapılmasının ardından parkura alınarak koşuya katıldı.
Bu arada, sınav başlamadan önce alanda etkili olan şiddetli rüzgar, jüri heyeti için konulan portatif çadırların yerinden sökülmesine neden oldu. Alanda bekleyen görevli ve sporcular, koşarak spor salonuna girdi. Çadırların görevlilerce yeniden yerine monte edilmesinin ardından sınav yaklaşık 30 dakika geç başladı.

-856 ADAYDAN 280'İ BESYO ÖĞRENCİSİ OLACAK-

DPÜ BESYO Müdürü Prof. Dr. Arslan Kalkavan, özel yetenek sınavlarının şeffaf ve herkese açık yapıldığını belirterek, objektif ölçütlerle gerçekleştirilen değerlendirmenin sonuçlarının ekrana yansıtılarak anında adaylara duyurulduğunu bildirdi.
Futbol, güreş, atletizm, basketbol ve voleybol branşlarındaki sınavların 7 Ağustosta sona ereceğini anlatan Kalkavan, ikinci aşama sınavları sonrası Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünün normal öğretimine 14'ü kız 40, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerinin normal ve ikinci öğretimlerine 14'er kız toplam 40'ar olmak üzere toplam 280 öğrenci alınacağını kaydetti.
FUTBOL VE GÜREŞ BRANŞLARINDA SINAVLAR TAMAMLAND
KÜTAHYA - Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna (BESYO) 2010-2011 akademik yılında alınacak 280 öğrencinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen özel yetenek sınavlarının futbol ve güreş bölümü tamamlandı.
DPÜ Germiyan Yerleşkesindeki spor salonundaki futbol sınavlarına kızlarda 16 oyuncu ve 5 kaleci, erkeklerde ise 35 kaleci ve 326 oyuncu olmak üzere toplam 382 sporcu katıldı.
Çeşitli istasyonlarda testlerden geçen sporculardan kalecilik için başvuru yapanlar, futbol sahasında uygulama sınavında ter döktü. Kaleci adaylarının çoğunun atılan şutları başarılı şekilde kurtardığı gözlendi.
Öğrenciler, başarı puanlarını salona yansıtılan ekrandan anında öğrendi. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler üzüntülü bir şekilde salondan ayrılırken, başarılı öğrenciler sevinçlerini arkadaş ve yakınlarıyla paylaştılar.
Güreş özel yetenek sınavlarında ise 51 aday mücadele etti. Spor salonunda yapılan sınavda adaylar, kendilerinden yapılması istenilen güreşin tüm tekniklerini en iyi biçimde göstermek için büyük çaba gösterdi. Ayrıca sınavda eşleştirilen rakipleriyle kıran kırana güreşen adayların mücadelesi ve güreşin tekniklerini rakipleri üzerinde göstermek için yaptıkları hareketler izleyenlerin beğenisini kazandı.
Güreş branşında sınava giren öğrencilerin özel yetenek sınavlarını bir süre DPÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahri Öteyaka da izledi.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com