35 il haritadan silindi

35 il haritadan silindi
İtalya'da Mario Monti başbakanlığındaki teknik hükümet, mali borç krizini aşmaya yönelik reformlarına bir yenisini daha ekledi. Ülkede 86 olan vilayet sayısı, 51'e düşürüldü. Böylece devlet bütçesinde, yılda 40 milyon Euro tasarruf elde edilmiş olacak

Toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından Hükümet'ten yapılan açıklamaya göre, illere yönelik yapısal düzenlemeyi kapsayan kararname kabul edildi. İtalya haritasını değiştiren kararnameye göre, 2014 yılının başından itibaren 86 olan il sayısı, 51'e indirildi. Böylece, nüfusu 350 binin altında olan ve 2500 metrekarenin altında bir alana kurulu bulunan 35 kent, vilayet statüsünü kaybederek, yakınındaki diğer şehirlere bağlanmış oldu.

Kararnameye göre, Kasım 2013'te yapılacak yerel seçimlerle, kent yöneticileri belirlenecek. Gelecek Ocak ayından itibaren ise kent meclislerinde küçülmeye gidilmesine karar verilirken, büyükşehir ve yerel yönetimlerin bütçelerinde de kısıtlama uygulanacak.

YILDA 40 MİLYON EURO TASARRUF

1990 yılından bu yana İtalya'da hayata geçirilmeye çalışılan bu reformla, devlet bütçesi yılda 40 milyon Euro tasarruf sağlamış olacak.
Kamu Yönetimi ve Sadeleştirme Bakanı Filippo Patroni Griffi, söz konusu kararnamenin geri dönülemez olduğunu ve tamamen kamu harcamalarının yeniden gözden geçirilmesi üzerine çıkarıldığını açıkladı. Bakan ayrıca bu yeni düzenlemeyle, illerin büyüklükleri kadar işlevselliklerinin de tamamen değişeceğini belirtti. Hükümet, reformun, diğer temel Avrupa ülkelerinden esinlenilerek gerçekleştirildiğini vurgulandı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com