3,5 milyonluk itfaiye araçları görücüye çıktı

3,5 milyonluk itfaiye araçları görücüye çıktı
Bozüyük Belediyesi'nin toplam 3,5 milyon liraya aldığı iki itfaiye aracı ve bir arama kurtarma aracı görücüye çıktı.

Bozüyük Belediyesi'nin toplam 3,5 milyon liraya aldığı iki itfaiye aracı ve bir arama kurtarma aracı görücüye çıktı.
Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende araçların tanıtımını yapan Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, bu araçları Türkiye’de ilk defa Bozüyük Belediyesi’nin alarak halkının hizmetine sunduğunu bildirdi. Berberoğlu, “2012 dizaynı olan araçlarımız, Avrupa’dan ve Amerika’dan esinlenmiş Türk girişimcilerin AR-GE çalışmaları sonucu elde edilmiştir. İtfaiye araçlarımızın tanesi yaklaşık 1,5 milyon lira, arama kurtarma aracımızın ise tanesi 500 bin lira civarındadır. 2012 yılı üretim olan itfaiye araçlarımızın, diğer modellere göre birçok değişiklikleri vardır. İtfaiye araçlarımızdaki merdivenler, kapanmadan, yukarıdan asansör yardımıyla hasta, eşya, mağdur, yangında kalmış insanlarımızın tahliyesini 42 metreden 35 saniye gibi kısa bir sürede aşağıya indirip tekrar yukarıya tahliye imkanı sağlamaktadır. Eğer tahliyeler bu merdivenlerin açılıp kapanmasıyla olmuş olsaydı, tahliye olayı yaklaşık 2-2,5 dakika sürüyordu. Biz bu araçlarımızda tahliye süresini 35 saniyeye indirmiş oluyoruz. Ayrıca bölgemizde 42 metre uzunluğuna çıkıp tahliye edebilen, büyükşehirlerde dahil hiçbir belediyemizde bu tür bir ekipman bulunmamaktadır. İlk defa Bozüyük Belediyesi bunları halkına sunmaktadır. İtfaiye araçlarımız, köpük sistemiyle donatıldığından dolayı sanayi yangınlarına, kimyasal yangınlara da kolaylıkla müdahale edebiliyor. Araçlarımızda, köpük sistemi, su sistemi ve hava sistemi olarak 3 sistem bulunuyor. Yangınlara araçlar istediği sistemde müdahale edebiliyor. Araçlarda bulunan kamera sistemi ile de itfaiyecinin giremediği noktalara kadar girilip, yangına ona göre uzaktan kumada sistemi ile müdahale edilebiliyor” dedi.

Bahse konu araçların Türkiye’deki itfaiye müdürlerinden tam not aldığını da kaydeden Berberoğlu, “Arama kurtarma aracımız, 7 gün 24 saat trafik kazalarında, deprem, sel gibi afetlerde her türlü donanıma sahip bir aracımızdır. Geçen hafta itfaiye araçlarımızı ve kurtarma araçlarımızı İzmir’e gönderdik. Orada yaklaşık 150-200 kadar büyükşehirlerden ve illerden gelen itfaiye müdürlerine seminer verildi. Araçlarımızı seminerde bulunan müdürler tarafından en kaliteli araç seçildi. Araçlarımız itfaiye müdürlerinden tam not alarak yeniden Bozüyük’e geri döndü. İnşallah Rabbim bu araçları kullanmayı nasip etmez. Ama kullanma ihtiyacı olduğunda da maalesef bunlar her zaman aranan alet ve ekipmanlar. Onun için bunların Bozüyük halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Öte yandan Beberoğlu, ihtiyaç olduğu takdirde iki itfaiye aracı ve bir arama kurtarma aracını çevre il ve ilçelere de göndereceklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com