"374 bin öğretmen atanmayı bekliyor"

"374 bin öğretmen atanmayı bekliyor"
Türk Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi'nin Öğretmenler Günü nedeniyle 3 bin 534 öğretmen üzerinde gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Ankette çarpıcı sonuçların çıktığını vurgulayan Karabekir:"

Türk Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi'nin Öğretmenler Günü nedeniyle 3 bin 534 öğretmen üzerinde gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Ankette çarpıcı sonuçların çıktığını vurgulayan Karabekir:'Öğretmenlerin yüzde 79.9'unun kredi kartı borcu var, kart borcu olan öğretmenlerin yüzde 42.1'i ise çözümü şans oyunlarında arıyor ve 374 bin öğretmen hala atanmak için bekliyor'dedi.
KARABEKİR:'ÖĞRETMENLER UMUDUNU ŞANS OYUNLARINA BAĞALMIŞ DURUMDA'
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptırdığı anket sonuçlarını açıklayan Karabekir, anket sonucuna göre öğretmelerin Türkiye'de zor şartlarda yaşadıklarını belirtti.
İnternet üzerinden yapılan ve 3 bin 534 öğretmenin katıldığı anket çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 93'ünün kredi kartı kullandığını ve yüzde 79.9'unun kredi kartı borcu bulunduğunu belirten Karabekir, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 68.8'inin bankadan kredi çektiğini söyledi. Ekonomik sorunlarnedeniyle şans oyunlarının umut kapısı haline geldiğini ifade eden Karabekir;'Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 42.1'i şans oyunu oynuyor. Ankete katılan öğretmenlere maddi olarak daha iyi koşullara sahip olabilmek için şans oyunları oynadıklarını ifade ettiler. Şans oyunu oynayanlara ne kadar sıklıkla oynadıklarını sorduk. Buna göre yüzde 44.5'i haftada bir, yüzde 23.5'i ara sıra, yüzde 9'u iki günde bir, yüzde 8.4'ü ayda bir, yüzde 7.2'si her gün, yüzde 7.3'ü iki haftada bir cevabını vermiştir' dedi.
KARABEKİR:' ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 58.9'U KİRADA OTURUYOR'
Ankete katılanların yüzde 58.9'unun kirada oturduğunu, yüzde 31.2'sinin kendi evi olduğunu, yüzde 6.5'inin ailesiyle oturduğunu, yüzde 3.4'ünün de evinin ailesinden miras kaldığını ifade ettiklerini belirten Karabekir, 'Öğretmenlere maddi olarak hayatınızdaki en büyük lüksünüz nedir?' sorusunu yönelttiklerinde ankete katılanların yüzde 39.4'ünün hiçbir lüksü olmadığını söylediklerini aktardı. Ekonomik sorunların öğretmenleri stresli yaptığını belirten Koncuk, ankete katılanların yüzde 52'sinin borçları ve ekonomik sorunları dolayısıyla stres ve endişe gibi duygularının arttığını, yüzde 12.3'ünün işine dikkatini veremediğini, yüzde 12.2'sinin sinirli tavırlar sergilediğini, yüzde 5.4'ünün uykusunun düzensizleştiğini, yüzde 5'inin de depresyona girdiği yönünde cevap verdiğini söyledi.
KARABEKİR:'ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 50.3'Ü ÖĞRETMEN OLDUKLARI İÇİN PİŞMAN'
Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 50.3'ünün öğretmenlik mesleğini seçtikleri için pişman olduklarını ifade eden Karabekir, öğretmen olduğu için pişman olanların yüzde 36.8'inin Milli Eğitim Bakanlığı'nın politikalarının motivasyonunu olumsuz etkilediğini, yüzde 30.2'sinin öğretmenlik mesleğinin saygınlığının kalmadığını, yüzde 26.5'inin ekonomik olarak tatmin etmediğini, yüzde 6.4'ünün de çalışma koşullarının iyi olmadığını ifade ettiklerini belirtti. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 82.6'sının Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu başarılı bulmadığını kaydeden Koncuk, Bakan Çubukçu'nun öğretmenler tarafından başarılı bulunmamasının en büyük nedeninin ise sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi yönündeki sözünü tutmamasından kaynaklandığını söyledi.
Öğretmenlerin 24 Kasım'da bakanlıklarından müjde beklediğini belirten Karabekir; 'Ancak bu 24 Kasım'da da Sayın Bakan Çubukçu, öğretmenlere müjde verecek gibi görünmüyor. Bizim talebimiz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin taleplerine kulak vermesi, onların sorununu kendi sorunu gibi görerek, çözüm noktasında çaba sarf etmesidir' diye konuştu.
KARABEKİR:' 374 BİN ÖĞRETMEN HALEN ATAMA BEKLİYOR'
Karabekir:'374 bin öğretmen halen atama bekliyor. Öğretmenlerimiz eğitim fakültesindeyken daha atanamama korkusu ile yarışıyor' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com