38 yıl aradan sonra bir ilk

38 yıl aradan sonra bir ilk
Türkiye büyük bir katılılımla seçimini gerçekleştirdi. Bu seçim bir çok parti, milletvekili ve şehirler için beraberinde bazı ilkler getirdi.

Türkiye büyük bir katılılımla seçimini gerçekleştirdi. Bu seçim bir çok parti, milletvekili ve şehirler için beraberinde bazı ilkler getirdi.
Eskişehir, 38 yıl aradan sonra TBMM'ye kadın milletvekili göndermenin sevincini yaşıyor. En son 1973 yılında Meclis'e kadın milletvekili gönderen Eskişehir, 38 yıl aradan sonra 24'üncü dönem milletvekili seçimlerinde AK Parti 3'üncü sıradan Ülker Can ve MHP 1'inci sıradan Ruhsal Demirel seçildi.
24. dönem milletvekili genel seçimlerinde Eskişehir'de AK Parti yüzde 44.06 ile birinci, CHP yüzde 35.53 ile ikinci, MHP yüzde 14.55 ile üçüncü parti oldu. Buna göre AK Parti'den Başbakan Erdoğan'ın eski başdanışmanı Nabi Avcı, Salih Koca ve Ülker Can, CHP'den Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Kazım Kurt ve MHP'den ise Ruhsar Demirel milletvekili seçildi.
Kentten Meclis'e gidecek olan milletvekillerinden ikisinin kadın olması Eskişehir'in 38 yıllık özleminin son bulmasına neden oldu. En son 1973 yılında CHP'den milletvekili seçilen Ayşe Aliye Köksal'dan sonra bu zamana kadar Eskişehir hiç kadın milletvekili çıkartamamıştı.
Ancak bu seçimlerde Eskişehir, son olarak CHP'den 1973 CHP'den milletvekili seçilen Ayşe Aliye Köksal'dan sonra bu kez 2 kadın milletvekilini 38 yıl aradan sonra TBMM'ye göndermenin sevincini yaşıyor.
Buna göre MHP'den liste başı olan Dr. Ruhsar Demirel ile AK Parti'nin 3. sıra milletvekili adayı Eczacı Ülker Can, yıllar sonra Eskişehir'in yeni kadın milletvekili seçildi. CHP'nin 3. sıra milletvekili adayı akademisyen Prof. Dr. Gaye Usluer ise seçimi kazanamadı.
AK Partili Ülker Can, kendisini seçerek TBMM'ye gönderen Eskişehirlilere teşekkür etti. 'Allah yüzümüzü kara çıkarmadı. Ülkemiz için milletimiz için Eskişehir için hayırlı uğurlu olsun diyorum' diyen Can, yıllar sonra bir ilki de yaşamanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Can, şunlarısöyledi:
'38 yıl sonra Eskişehir'den TBMM'ye gidecek kadın milletvekili olmanın gururunu da yaşıyorum. Bu da benim için ayrı bir sevinç ve gurur kaynağı. Eskişehirlileri TBMM'de en iyi şekilde temsil edeceğim.'
MHP'li Demir ise 'Eskişehir ve Türkiye'deki kadın sorunlarını bir kadın milletvekili olarak Meclis'e taşıyacağım. Tüm sorunların çözümünün takipçisi olacağım.' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com