39 yıl sonra istiklal madalya

39 yıl sonra istiklal madalya
Kayserili Hamdi Bahar, Kurtuluş Savaşı yıllarında farklı cephelerde çavuş rütbesi ile görev yapan babası Cemal Bakar’ın, hak ettiği 'İstiklal Madalyası'nı almak için sürdürdüğü 39 yıllık mücadelede mutlu sona ulaştı.
Nüfus memurunun hatası sonucu soyadı 'Bahar' olarak kayıtlara geçen Hamdi Bahar, babasının madalyasına kavuştu. 
 
Halk otobüsü işleten 74 yaşındaki Hamdi Bahar'ın, Kurtuluş Savaşı'nda asker olan ve farklı cephelerde düşmanla savaştığı halde kayıtlardaki karışıklık nedeniyle İstiklal Madalyası verilmeyen babası Cemal Bakar 1973 yılında 79 yaşında vefat etti.

Hamdi Bahar, babasının Kurtuluş Savaşı Gazisi olduğunu ispatlamak ve yaşamı boyunca özlemini çektiği İstiklal Madalyası'nı almak amacıyla, aynı yıl girişimlere başladı. 
 
'DEVLETİN BANA MADALYA BORCU VAR, TAHSİL EDİN' VASİYETİ 
 
Bu durumun kendisini çok üzdüğünü, çünkü babasının kendisine ölmeden önce "Devletin bana madalya borcu var oğlum, o borcu tahsil edin" diye vasiyet ettiğini dile getiren Hamdi Bahar şunları anlattı:
 
"Babamın vasiyeti üzerine onun Kurtuluş Savaşı’nda farklı cephelerde düşmanla savaştığını, yani diğer silah arkadaşları gibi kahramanca görev yaptığını ispatlamak için ilk olarak 1973 yılında müracaatımı yaptım. Ancak o zamanlar babamın bağlı bulunduğu bölük başka bir yere taşındığı için yıllarca bir sonuç elde edemedim. Geçirdiğim rahatsızlığın ardından, bu mücadeleyi babamın vefatından bir yıl sonra doğan oğlum Hamdi ile birlikte devam ettirdik. Uzun sürdü ama 39 yıl sonra mutlu sona ulaştık. 15 Mayıs 1919 ile 9 Eylül 1922 yılları arasında Türk Silahlı Kuvveleri’nde görev yapan ve 60'ıncı Tümen 174'üncü Alay 2'nci Tabur 8'inci Bölük'te kahramanca düşmanla savaşan babamın hak ettiği madalyasını aldık. Böylece babamın vasiyetini yerine getirdik. Keşke yaşasaydı da çok istediği madalyasını görseydi ve yakasında gururla taşıyabilseydi."
 
5 MAYIS’TA MADALYAYI TESLİM ALDI
 
Oğul Hamdi Bahar da, kendisi doğmadan bir yıl önce ölen dedesinin İstiklal Madalyasını alabilmek için babasının başlattığı mücadeleyi daha sonra kendisinin sürdürdüğünü belirterek şöyle konuştu:
 
"Yaklaşık iki yıl önce Milli Savunma Bakanlığı’na bilgi edinme yasası kapsamında başvuru yaptım ve ardından beklediğimiz cevap geldi. Oradaki görevliler bir dilekçe ile yeniden başvuru yapmamızı istedi. Biz de babamın adıyla dilekçeyle başvurduk ve yapılan arşiv taramalarının ardından haklılığımızı ispat ettik. 2 Mart 2012’de dedem Cemal Bakar’ın İstiklal Madalyası almaya hak kazandığı bize bildirildi. Madalya 5 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı'nın imzaladığı beratla bize teslim edildi. Buruk da olsa çok sevindik. Çünkü üzerimizde bir yük vardı ve başarmak zorundaydık. Yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz."
 
'ÖZGÜRCE YAŞAYABİLİYORSAK ONLARIN SAYESİNDE'
 
Hamdi Bahar, dedesi Cemal'in 1973’te savaş anılarını anlattığı ses kaydını zaman zaman aile bireyleri ile birlikte dinlediklerini ve duygu dolu anlar yaşadıklarını belirterek, "Bu vatan zor şartlarda kurtarıldı. Bugün bu ülkede özgürce yaşayabiliyorsak, dedem ve onun gibi kahraman arkadaşlarının sayesinde" dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com