4 AKP'li Bakan'ın fezlekelerinin rüşvet ayrıntıları!

4 AKP'li Bakan'ın fezlekelerinin rüşvet ayrıntıları!
Erdoğan Bayraktar’ın dosyası ayrılırken diğer üç Bakan’la ilgili 41 ayrı rüşvet iddiasına yer verildi

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla beraber AKP’li 4 Bakan, Bakan çocukları ve AKP yandaşı ünlü işadamlarının isimleri deşifre olmuştu.

AKP Hükümeti Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyonlar sonrası AKP’lilerin deşifre olması karşısında ‘’darbe’’, ‘’komplo’’, ‘’milli iradeye saldırı’’, ‘’Türk Halkı bunu 2.Kurtuluş Savaşı gibi görüp, hırsızlıkların görmesin, böyle olayı görsün’’ skandal söylemleri üstüne Türk Milleti’nin aklına hakaret olarak da kabul edilebilir.AKP’lilerin Allah, peygamber, Elhamdülillah’ı ağızlarından düşürmeden karıştıkları rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ortadayken, 4 eski Bakan’la ilgili olarak savcılık tarafından hazırlanarak Adalet Bakanlığı’na sunulan fezlekelerde, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar ile ilgili ciddi suçlamalara yer verildi.

Erdoğan Bayraktar’ın dosyası ayrılırken diğer üç Bakan’la ilgili 41 ayrı rüşvet iddiasına yer verildi.

Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan, AKP’li Bakanlarla ilgili fezlekelerin ayrıntılarına ulaştı.

Toplam 27 klasör ve 504 sayfadan oluşan dosyalar, soruşturmayı yürüten savcılık tarafından 2 Ocak’ta Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

Fezlekeler, 4 Ocak’ta Adalet Bakanlığı kayıtlarına girdi. Çağlayan, Güler ve Bağış’ın dosyası tek fezlekede, Bayraktar’ın dosyası ise ayrı bir fezlekede düzenlendi.1- Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:

-28 kez toplam 52 milyon dolar rüşvet almak

-Suç işlemek için örgüt kurmak

-Sahte belgelerle ihracat

-Kaçakçılık Yasası’na muhalefet

-Rıza Sarraf ile telefon konuşmasında “Cari açık düşüyor, 3 aylığına altın ihracatına yönelelim” dediği, Gana’dan 1 Ocak 2013 tarihinde uçakla “minarel sample (doğal taş)” bildirimi yapılarak Türkiye’ye 1.5 ton altın sokulmak istendiği, bunun 1280 kilogramının tespit edildiği, 250 kilogramının ne olduğunun bilinmediği

-Sahte belgelerle 5 bin tonluk gemiyle 150 bin tonluk ihracat yapılmasına onay verdiği ileri sürülüyorFezlekede, şüpheliler arasında geçen konuşmalarda 150 bin tonluk ihracatla ilgili, “Bu işi doğru dürüst yapın, bu kadar olur mu? 5 bin tonluk gemiyle 150 bin ton ihracat nasıl yapılır” ifadelerinin kullanıldığı kaydediliyor.

2- Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler:

-10 kez toplam 10 milyon dolarlık rüşvet almak

-Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak

-Nüfuz suiistimali

-Suçluları kayırmak

3-Eski AB Bakanı Egemen Bağış:

-3 kez 1.5 milyon dolarlık rüşvet almak

Adalet Bakanlığı, Anayasa’nın 100. maddesi uyarınca söz konusu bakanlarla ilgili işlem tesis edilmesi istemli fezlekeleri inceliyor.

İncelemenin ardından fezlekelerin akıbeti netleşecek. Adalet Bakanlığı’nın fezlekeleri savcılığa iade edebileceği de konuşuluyor.

Fezlekeler, TBMM’ye gelmesi durumunda milletvekillerinin bilgisine sunulacak. 55 milletvekilinin imzasıyla Bakan’lar hakkında soruşturma komisyonu kurulması için önerge verilebilecek.

Anayasa’nın 100. maddesi gereğince, soruşturma komisyonunun kurulup kurulmayacağı TBMM Genel Kurulu’nda gizli oyla belirleniyor.

Kurulacak komisyonun raporu ve ilgili bakanın Yüce Divan’a sevk kararı da yine gizli oyla karara bağlanıyor

Benim hırsızım iyidir diyenlere bir hatırlatma:

Rüşvet ve yolsuzluklarla milyon ve milyar dolar aslında  sizin, ailenizin, tüm Türk Halkı'nın vergileri yani parası, demek.

Neyi, kimi, hangi amaçla övecekseniz ve savunacaksanız önce bunu hatırlayın.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com