4 bakan için komisyon kuruluyor

4 bakan için komisyon kuruluyor
Eski bakanlarla ilgili tek bir Meclis Soruşturma Komisyonu kurulmasına karar verildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’la ilgili tek bir Meclis Soruşturma Komisyonu kurulmasına karar verildi. Oylamada önerge 9 ret oyuna karşılık 453 oyla kabul edildi. 6 millletvekili çekimser kalırken 1 oy boş kullanıldı.
Eski İçişleri Bakanı AKP Mardin Milletvekili Muammer Güler,  oyunu kabin dışında zarfa koydu. Kabul olan beyaz pulu zarfın içine koyarken yanında bulunan Meclis Başkanvekili AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut’a gösteren Güler,  daha sonra zarfı kupaya attı.
GECE MESAİSİ YAPILDI!
Haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları olan dört eski bakanla ilgili yılan hikayesine dönen soruşturma oturumu bugün yapılıyor. Yerel seçim ve eksik önerge nedeniyle 1.5 ay ertelenen soruşturma görüşmeleri için TBMM Genel Kurulu’nda bugün “gece mesaisi” yapıldı.
Genel Kurulu MHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Meral Akşener, yönetti.
Görüşmelerin başlamasının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, internetten görüşmelerin yayınının engellendiğini belirtti ve görüşmelere sorun çözülene kadar ara verilmesini istedi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da CHP’ye destek çıkarken, “fezlekeler malesef milletin vekillerinden saklanmış, engellenmiştir. bizler parlamentoda bulunan Cemil Çiçek’in ve bürokratların bildiği fezlekeleri inceleme hakkından mahrum bırakıldık. Meclis Başkanlığı bizim okuma yetkimizi engelledi. Şimdi de TRT’deki yayın verilmeyerek, milli irade karartılıyor.” dedi.
AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise Meclis’te gizli bir şey yapılmadığını söyleyerek, “Bütün Türkiye’ye bütün dünyaya sayfa sayfa servis edilen evrakları, herkes bulabilir” dedi. Canikli, internet yayınında sorun olmadığına vurgu yaparken, TRT’nin yayın politikasına göre bugün yayın yapmamasının normal olduğunu söyledi.
MHP’Lİ VURAL’DAN HODRİ MEYDAN
Canikli konuştuğu sıralarda ayağa kalkan MHP’li Oktay Vural, “Madem gizli değil, hodri meydan. Yarın yapalım görüşmeleri” dedi. Ayağa kalkan muhalefet milletvekilleri Vural’a destek verdi.
AKŞENER EL KOYDU
Oturumu yöneten Meclis Başkanı Meral Akşener, teknik servise yönelik internet yayınındaki sorunun düzeltilmesi talimatı verdi.
KÜRDİSTAN PARTİSİ TEPKİSİ
Gündem dışı söz alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, ‘Kürdistan Partisi’ne tepki “Kürdistan neresidir?” diyerek tepki gösterirken, BDP’liler söz aldı. MHP vekilleri ve BDP’liler arasında tartışma çıkması üzerine Meclis Başkanvekili oturuma ara verdi.
Aranın ardından genel kurul tekrar başladı. Meclis oturumu vekillerin gündem dışı konuşmaları ile devam etti.
Yolsuzluk fezlekeleri ile ilgili söz alan ilk isim CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzeçebi oldu. Hamzaçebi’nin ardından HDP’li Altan Tan kürsüye geldi. Gerginliğin artması üzerine TBMM oturumuna tekrar ara verildi.
BAHÇELİ VE KILIÇDAROĞLU MECLİS!TE
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli Meclis’teki oturumu izlidi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Genel Kurul’a girmeden önce kuliste oturan Bahçeli ile tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Genel Kurul’a önce MHP lideri Bahçeli sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Bahçeli, geçtiğimiz günlerde amcasını kaybeden Kılıçdaroğlu’na başsağlığı diledi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ordu mitinginden dolayı genel kurula katılamacağı belirtiliyordu ancak Bahçeli, son dakika Meclis Genel Kurulu’na geldi.
ÜÇ ESKİ BAKAN KENDİNİ SAVUNDU!
17 Aralık soruşturmalarının başlamasının ardından, dört eski bakandan sadece AB eski Bakanı Egemen Bağış, TBMM’de soruşturmalar hakkında konuşma yapmış, iddiaları reddetmişti. Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan kürsüye gelerek iddiaları yanıtladı.
TBMM Genel Kurulu bugün eski bakanlar Egemen Bağış,Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler rüşvet, irtikap, görevi kötüye kullanma suçlarına ilişkin fezlekeler uyarınca soruşturma komisyonu açılıp açılmaması için toplandı.
MECLİS’TE ZAFER ÇAĞLAYAN GERGİNLİĞİ
Konuya ilişkin söz alan Zafer Çağlayan, “Konuşsunlar çok fazla aldırış etmiyorum. Dakikalardır konuşuyorlar” dedi. Diğer milletvekillerinin sık eleştirilerde bulunması üzerine Çağlayan konuşmasını devam ettiremedi. Bunun üzerine, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, görüşmeye, 10 dakika ara verdi.
“ALLAH RIZASI İÇİN İÇİM KURUDU”
Milletvekillerinin eleştirilerine cevap veren Akşener, “Allah rızası için içim kurudu. Bir karar alınıp getirilseydi, onu uygulayabiliyorduk Ama bir soruşturma komisyonu kurulduktan sonra, meclise geldiğinde konuşma sınırsız. Şu anda benim böyle bir imkanım yok. Sayın Tanal, bana karşı bu konuşmanız hiç hoş değil. İzam ettiğiniz kişi benim. Farkında değilsiniz. Sayın Çağlayan maalesef böyle bir imkanım yok.
Tamam bir şey demiyorum. Tamamdır, 10 dakika konuşacak. Allah rızası için. Rica ediyorum 10 dakikası var konuşacak. Niye itiraz ediyorsunuz onu anlamadım” diye konuştu.
İşe Çağlayan’ın konuşmasından satır başları:
17 Aralık’tan itibaren sistematik bir itibarsızlaştırma çalışmasıyla karşı karşıya kaldık.
Bunları kamuoyu ibretle izledi.
Hala savcılık tarafından yürütülen soruşturmada gizlilik kararı olmasına rağmen hakkımdaki iddialara delilleriyle cevap vereceğim.
Bunları konuşarak aslında suç işliyoruz.
Büyük bir iftira büyük bir yalanla karşı karşıyayız.
700 BİN LİRALIK HEDİYE SAAT İDDİASI
Bahse konu saatin bedelinin tarafımca ödendiğini belirtmiştim. Diyorum ki bu saat tarafımca alınmıştır bedeli tarafımca ödenmiş ve mal beyanıma girmiştir.
REZA ZARRAB’IN UÇAĞIYLA UMRE ZİYARETİ İDDİASI
Defalarca umre ziyareti yaptım. Söz konusu ziyareti ben bir acenta üzerinden yaptım ve tüm masrafları tarafımca ödendi. Bu bir itibarsızlaştırma operasyonudur.
Umre konusunun gündeme gelmesi Türk milletinin dini duygularının istismar edilmesi çabasıdır.
1,5 TON ALTIN İDDİASI
Gana’dan geldiği iddia edilen uçaktaki 1,5 ton altınla ilgili şahsımla ilgili adli operasyonu engellediğim iddia edildi.
Gana’dan gelen uçak gerekli belgeleri sunamadığı içi işlem yapılmıştır. Daha sonra belgeler tamamlanmış ve uçak Dubai’ye gitmiştir.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına hükmetmiştir.
BAĞIŞ: ALENİ MONTAJ
Egemen Bağış, Meclis’te kürsüde açıklamalarda bulundu:
Tehditle şantajla bizi susturamayanlar 17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle hakkımızda siyasi darağaçları kurmaya kalktı.
Bu iddiaların gündeme gelmesinin ardından alnımızın ak başımızın dik olduğunu söyledik.
Aradan geçen süreçte herkes konuştu biz sustuk.
Artık susmayacağız yutkunmayacağız. Bize bu kumpası kuranlara karşı mücadelemizi milletimizle sürdüreceğiz.
Gerçekler er ya da geç ortaya çıkacak.
Bu kardeşiniz başörtüsü ile ilgili bir soruya ‘millet neyse vekili de o olmalı’ dediği için yargılandı.
Ne garip bir çelişkidir ki dün bize irticacı damgasını yapıştırmak isteyenler bir kaset üzerinden bizim dini inancımızla sorgulamak istediler.
20 yıllık arkadaşımla yaptığım telefon görüşmeyi arşivden çıkarıp montajladılar ve benim imanımı sorgulamak istediler.
O gün açıkladım bugün bir kez daha açıklıyorum o kayıt aleni bir montajdır.
BAYRAKTAR KONUŞMADI
Eski bakan Erdoğan Bayraktar Meclis kürsüsünden hakkındaki iddialarla ilgili konuşmama kararı aldığını açıkladı.
MUAMMER GÜLER: ZAMANLAMA MANİDAR
Bu soruşturma maddi delillerden çok itibarsızlaştırmaya yönelik bir operasyondur.
Operasyondan önce bütün gizlilik kuralları çiğnenerek bazı basın kuruluşlarına servis yapılmıştır.
Soruşturmanın belli bir süre beklenerek yapılması da manidardır.
Bakanların şüpheli olarak addedildikleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının haberi yoktur.
EGM operasyon yönetmeliğine de burada uyulmamıştır.
Oğlumun ve diğer şüphelilerin ifadesi dahi alınmadan mali şube müdürü görevden ayrılanlar soruşturmadan 1 gün sonra tam 308 sayfalık bir dosya hazırlanıyor ve imzalatılmak isteniyor.
Bu operasyonu yapanlar kendilerini hakim ve hatta TBMM’nin yerine koyarak kesin bir biçimde suç nitelemesi yapmışlardır.
TBMM soruşturma komisyonun yapabileceği işlemler adli kolluk kuvvetleri tarafından yapılmıştır.
17 Aralık’ta oğlumla yaptığım iddia edilen telefon görüşmesi maalesef konuşma yaptığım telefon ile arama sırasında orada bulunan avukatın konuşmaları yok.
Ben hukuken elde edilmiş olmasına değil içeriğine bakarım demek hukuk katletmektir.
Bu soruşturmada bir bakan şüpheli olarak addedilmiş e hakkında 8,5 ay soruşturma yapılmıştır. Bir bakan şüpheli olarak addedilemez.
OYLAMADAN KOMİSYON ÇIKTI
TBMM’de eski bakanlar hakkındaki “rüşvet ve görevi kötüye kullanma” suçları hakkında soruşturma komisyonu kurulması için oylama yapıldı. Vekiller sandık başına gitti.
Oylamada önerge 9 ret oyuna karşılık 453 oyla kabul edildi. 6 millletvekili çekimser kalırken 1 oy boş kullanıldı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com