4 bakanın fezlekesinde ince hesaplar

4 bakanın fezlekesinde ince hesaplar
Her bakan için ayrı komisyon kurulmaması için formüller geliştiriliyor.

Meclis’in seçim molasından sonra ele alacağı en tartışmalı konu, dört bakan için kurulacak soruşturma komisyonları olacak. Her bakan için ayrı komisyon kurulmaması için formüller geliştiriliyor. 


AKP, soruşturma önergelerinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi için verilen süreyi sonuna kadar kullanmayı planlarken, komisyonların yapısı konusunda da farklı bir plan yapıyor. 17 Aralık soruşturmasının ardından haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiası olan eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar için CHP ve AKP soruşturma önergesi vermişti. CHP’nin önergesinde her bir bakan için ayrı komisyon talep edilirken, AKP, iddiaların tek bir komisyon tarafından araştırılmasını önerdi.


TBMM Başkanlığı da bu konuda ayrı bir çalışma yaptı. Dört bakanla ilgili olarak iddiaların araştırılması için soruşturma komisyonu kurulmasına karar verilmesi halinde kaç komisyon oluşturulacağı konusunda uzmanların görüşü alındı. Hukukçu uzmanlar, Bayraktar ile ilgili iddiaların tamamen farklı olması nedeniyle bir komisyon, Çağlayan, Bağış ve Güler’le ilgili iddiaların Rıza Zarrab bağlantılı olması nedeniyle ikinci bir komisyon önerdi. Meclis uzmanlarının ‘üç artı bir’ formülünün de iktidar partisinin tüm bakanlar için tek bir komisyon kurma formülünün de tartışmalara neden olması bekleniyor.


TBMM bugün çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek. İlk hafta TBMM’de gerginlik yaratacak konular tercih edilmeyecek. Tartışmalı MİT teklifi askıya alınacak. Soruşturma önergeleri de nisanın son haftası görüşülüp, mayıs ayında komisyon kurulması sağlanacak. Kulislerde, komisyonun dört aylık çalışma süresini kullanması durumunda, raporun Genel Kurul’da görüşülmesinin ağustos sonuna kalabileceği, Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Yüce Divan oylamasının yıl sonuna sarkabileceği dile getiriliyor. Komisyon çalışmalarının ardından Yüce Divan’a sevk kararı da yine gizli oyla ve salt çoğunlukla (276) alınabiliyor.


Önergedeki gerekçeler
AKP’nin geçen ay TBMM Başkanlığı’na verdiği soruşturma önergesinde dört bakanla ilgili iddialara yer verilmeksizin tek bir komisyon kurulması önerilmişti. CHP’nin hazırladığı önergelerde ise bakanlar hakkında şu gerekçeler sıralanmıştı:


Erdoğan Bayraktar: Tüm işlemlerin Recep Tayyip Erdoğan ’ın bilgisi dahilinde yapıldığını ve milleti rahatlatmak için Erdoğan’ın da istifa etmesi gerektiğini savunduktan sonra bakanlıktan ayrıldığını açıklayan Bayraktar’ın ismi, özellikle 25 Aralık soruşturmasıyla ilgili iddialarda sıklıkla geçmektedir. Çeşitli işadamlarının özellikle arazi işlerinde kolaylık sağladığı, kültür ve tabiat varlıklarının statülerinde değişiklik yaparak inşaatlar için özel düzenleme yapılması için uğraştığı, imara ilişkin çok sayıda yenilemeyle kendisine yakın işadamlarına sağladığı rant ile doğrudan ve dolaylı yoldan çıkar elde ettiği, defalarca kez rüşvet aldığı ileri sürülen Bayraktar’ın oğlu da aynı soruşturma içinde anılmaktadır.


Egemen Bağış: Soruşturmanın odak noktasında bulunan ve birçok suçtan şüpheli Rıza Sarraf isimli kişiden 3 seferde toplam 1.5 milyon dolar rüşvet aldığı iddia edilmektedir. Söz konusu rüşvetlerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2012/120653 sayılı soruşturma dosyasında şüpheli olan Rıza Sarraf’ın bürokratik işlerini takip etmek, babasına İtalyan vizesi ve oturma izni alınması konusunda aracı olmak, yine Sarraf hakkında ulusal bir gazetede yayımlanması planlanan yolsuzluklarla ilgili bir haberin yayını durdurmak için tavassutta bulunmak ve Sarraf’ın yürüttüğü otel projesi ile ilgili yardımcı olmak amacıyla alındığı ileri sürülmektedir.


Zafer Çağlayan: Rıza Sarraf’ın sahte belgelerle ihracat karşılığı Halk Bankası’ndan çektiği paralarla altın alıp İran’a ihracat işlemlerinde kolaylık sağlamak, Gana’dan Dubai’ye transit ihracat gibi gösterilen; ancak İstanbul Atatürk Havalimanı’na inen bir uçakta bulunan 1.5 ton altınla ilgili kaçakçılık eyleminin adli ve idari soruşturulmasını engellemek, ithalat ve ihracat işlemlerine aracılık eden Halk Bankası’nın bu işlerden alınan komisyon oranının düşürülmesine, böylelikle Halk Bankası’nın zararına yol açmak amacıyla toplamda 28 seferde 52 milyon dolara varan miktarda rüşvet aldığına ilişkin iddiaları 17 Aralık 2013’ten beri kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir. Eski bakanın defalarca kez kendisine ve eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski AB Bakanı Egemen Bağış’a rüşvet verdiği ileri sürülen kişinin özel uçağıyla umre ziyareti yaptığına ilişkin iddia yüce dinimiz İslam’ın kutsallarının rüşvet ve yolsuzlukla birlikte anılmasına ve büyük tepkiye neden olmuştur.


Muammer Güler: Rüşvet, kaçakçılık, sahtecilik gibi suçlardan şüpheli olan Rıza Sarraf’ın trafikte durdurulmaması için araçlarına trafikte geçiş üstünlüğü kartı ve koruma polisi verilmesi, Sarraf’ın yakınlarının Türk vatandaşlığına geçirilmesinin sağlanması, bu kişinin Çin’deki paravan firmalarının bankalarla sıkıntıların giderilmesi için referans mektubu yazılması, Rıza Sarraf’ı MASAK’ın takip etmesine yol açan ihbarı yapan Emniyet Müdürü’nün İstanbul’dan tayini, Rıza Sarraf’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi karşılığında 10 milyon dolar civarında rüşvet aldığına ilişkin TBMM Başkanlığı’na gönderilen fezlekeye konu iddialarla ilgili tartışılmalar devam etmektedir.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com