4 büyüklere uyarı!

4 büyüklere uyarı!
İMKB Başkanı İbrahim Turhan'dan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'a aynı anda uyarı geldi.
Ezeli rekabeti yeşil sahalardan sermaye piyasalarına taşıyan futbol kulüplerine İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan'dan uyarı geldi. Turhan, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'a halka açıklık ilkelerine uymaları konusunda uyardı ve sorumluluklarına uygun davranmaya davet etti.
 
'ŞİKAYETLER GELİYOR'
 
Zaman zaman kendilerine gelen şikayetler olduğunu belirten Turhan, "Şu aşamada şikâyet edilen davranışlardan kaçınılmalı. Çünkü kulüpler yatırımcı haklarına saygı duyduğu, halka açıklığın bir gereği olarak kurumsal yönetim ilkelerine uyduğu takdirde faaliyetlerini ve karlarını devamlı kılar." dedi.
 
İMKB SERÜVENLERİ NASIL BAŞLADI?
 
Futbol kulüplerinden Galatasaray ve Beşiktaş'ın Şubat 2002'de sermaye piyasalarına taşıdığı rekabete, Şubat 2004'te Fenerbahçe, Nisan 2005'te de Trabzonspor dâhil oldu. Hem maçları, hem futbolcuları ile yatırımcıların merceğinde olan kulüpler, bu aralar sermaye ve halka açıklık oranları bakımından çetin bir yarışın içinde. Bu yarış, tenkit ve şikâyetlere de neden oluyor.
 
Futbolun spor dalı olmak bir yana büyük bir sektör haline geldiğini vurgulayan Turhan, sektörde önemli meblağların döndüğünü söyledi. Turhan, futbol kulüplerinin şirketleşerek halka açılmalarının bütün dünyada görülen bir eğilim olduğunu belirtti.
 
Şirketlerin tam anlamı ile halka açık kurumların sorumluluğuna uygun davranmaları gerektiğine dikkat çeken Turhan, "Burada yer yer bize gelen şikâyetler oluyor. Artık şikâyet edilen davranışmalardan kaçınılmalı. Çünkü kulüpler; yatırımcı haklarına saygı duyduğu, halka açıklığın bir gereği olarak kurumsal yönetim ilkelerine uyduğu takdirde faaliyetlerini ve karlarını devamlı kılar." diye konuştu.
 
ANADOLU TAKIMLARI'NA BORSAYA GELİN ÇAĞRISI
 
Anadolu takımlarını da hisselerini halka açmayı öneren Turhan, şöyle devam etti: "Onların da ekonomik rasyonaliteye uygun yatırımcılarına gelir sunacak ticari işletmeler halinde örgütlenmeleri; ondan sonra da halka açık ortaklıkların karşılaması gereken kurumsal yönetim, şeffaflık hesap verme yükümlülüğü gibi şartları yerine getirmelerini bekliyoruz. Şu an temasta olduğumuz, bize intikal eden bir Anadolu takımı yok. Anadolu kulüpleri son dönemde maçlarda önemli başarılar elde ediyor. Her şeyden evvel rekabetin artması sektöre gelir getirir. Bu başarıların içeride ve dışarıda devamı, gelir haline gelecektir. O noktada da bu şekilde ticari işletme mantığı ile yatırımcılarına gelir getirici ortaklıklarının halka arz edilmesini memnuniyetle karşılarız."
 
TURİZMCİLERE HALKA ARZ SİTEMİ 
 
Türkiye'de 406 halka açık şirket bulunuyor. Bunun 13'ü turizm sektöründe faaliyet yürütüyor. Turizmcileri halka arzda daha duyarlı olmaya çağrıan  Turhan, "Gelecek 10 senede turizm sektörünün her yıl minimum 2 milyar dolar civarında bir yatırıma ihtiyacı var. Bu yatırımı artık turizm şirketlerinin öz kaynakları ile finanse etmeleri kolay değil. Bankacılık sektöründe kredi şartları da yer yer güçleşebiliyor. Bu çerçevede sermaye piyasaları sermaye erişimi, yatırımların yapılması, sektörün büyümesi için önemli." diye konuştu. Sektörden sadece 13 şirketin halka açık olmasından yakınan İbrahim Turhan, "Bunun yakın vadede oranı artacaktır. Yine 2013 ve 2014 halka arz adedinde önemli merhaleler alınacak." dedi  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com