4 Eski Bakanın Soruşturma Komisyonu Bu Yüzden Ertelendi!

4 Eski  Bakanın Soruşturma Komisyonu Bu Yüzden  Ertelendi!
Gerekçe, Önergeleri Genişletmek...

SORUŞTURMA KOMİSYONU GÖRÜŞMELERİ ERTELENDİ

Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış hakkında soruşturma komisyonu kurulması için verilen önergeler, yarın Meclis'te görüşülecekti. Önce görüşmeler AKP'lilerin Çanakkale'deki Anzak Günü etkinliklerine katılacağı gerekçesiyle ertelendiği söylendi, sonra  AKP  Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın , önergenin "daha kapsamlı hale getirilmek için geri çekildiğini" söyledi. 

Meclis'te şu an dört bakan hakkında Soruşturma Komisyonu kurulması için; 5 ayrı öneri  var. Önergelerin biri AKP'nin, diğerleri CHP'nin... AKP, eski içişleri Bakanı Muammer Güler, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında tek bir komisyon istiyor. CHP ise hepsi için ayrı ayrı. 

 AKP ve CHP'nin önergelerinde yer alan ifadeler, her iki partinin yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna bakışını da gösteriyor. 

AKP ÖNERGESİNDE  RÜŞVET, EVRAKTA SAHTECİLİK, SUÇ ÖRGÜTÜ KURMAK YOK!

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin verdiği önergede bakanlar hakkında sadece "görevi kötüye kullanma ve nüfuz ticareti yapma" suçlamalarının incelenmesi istendi. 

4 BAKAN MECLİS'E "BİZİ KARALIYORLAR" BAŞVURUSU YAPTI

Eski Bakanlar da Meclis Başkanlığı'na dilekçe vererek, soruşturma komisyonu istediklerini dile getirdi.  Onların dilekçelerinde, iddialara dayanak gösterilen delillerin yasa dışı yollarla toplandığı ve haklarında karalama kampanyası yürütüldüğü öne sürülüyor. 

CHP ÖNERGELERİNDE  7 AYRI SUÇ SAYILIYOR...

CHP'nin verdiği önergelerde ise 7 ayrı suçtan söz ediliyor. 

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler için; sahte belge düzenlemek, soruşturmanın gizliliğini ihlal, nüfuz suistimali, suçluyu kayırma, birden çok kez rüşvet almak 

Eski AB Bakanı Egemen Bağış için; birden çok kez rüşvet almak, görevini kötüye kullanmak

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan için; kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet, resmi belgede sahtecilik, birden çok kez rüşvet almak

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar için; birden çok kez rüşvet almak, imar mevzuatına aykırı davranarak görevini kötüye kullanmak (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com