"4-i olmadan ekonomiyi ayakta tutmak mümkün değildir"

"4-i olmadan ekonomiyi ayakta tutmak mümkün değildir"
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ekonomide özellikle 4-İ prensibinin üzerinde durduğunu belirterek bu 4-İ olmadan ekonomiyi ayakta tutmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ekonomide özellikle 4-İ prensibinin üzerinde durduğunu belirterek bu 4-İ olmadan ekonomiyi ayakta tutmanın mümkün olmayacağını söyledi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde Kombassan tarafından yaptırılan Türkiye'nin ilk PCC (Çöktürülmüş Kalsiyum Karbonat) tesisinin açılışını yaptı. Bursa Mehter Takımı'nın gösterisi ile başlayan programa, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, Adaçal Endüstriyel Mineraller Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Muharrem Kaplan, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, AK Parti milletvekili adayları ve çok sayıda davetli katıldı.
Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu yaptığı konuşmada, Adaçal PCC'nin üretime başlaması ile şu ana kadar yüzde yüzü ithal edilen bir ürünün Türkiye'de üretilecek olmasının ve cari açığın azaltılmasına olan katkının çok önemli olduğunu, fabrikada üretilecek PCC'nin, içme suyu arıtma tesislerinde, boya sanayiinde, tekstilde kullanılan çok önemli bir hammadde olduğunu belirtti. Bu maddenin daha önce yurt dışından ithal edildiğini anlatan Eroğlu, 5-10 milyon dolarlık bir döviz kaybının da ortadan kalktığını kaydetti.
Türkiye'nin büyük hedeflerinin olduğuna dikkat çeken Eroğlu, şöyle konuştu: 'Bizim, dünyadaki ilk 10 büyük ekonomi arasına girelim diye bir arzumuz var. Şunu belirtmemde fayda var, 'Büyük hedefi olmayan devletler veya şirketler yok olmaya mahkumdur.' Dolayısıyla bizim de büyük bir millet olarak büyük hedeflerimiz var. İnşallah 2023 yılından dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına Türkiye'yi yerleştireceğimiz gibi 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var. Aynı zamanda kişi başına 25 ila 30 milyar dolarlık
bir gayrisafi milli hasıla hedefliyoruz. Bunlar gerçekten büyük hedefler. Ben başaracağımıza inanıyorum.'
Ekonomide benim özellikle üzerinde durduğum 4-İ prensibim var' diyen Eroğlu, bu 4-İ'yi bir masanın ayaklarına benzeterek sözlerine şöyle devam etti: 'Bu 4-İ olmadan ekonomiyi ayakta tutmak mümkün değildir. Bunlardan biri istihsaldir. Yani üretim olmadan ekonomi olmuyor, üreteceksiniz. İkincisi istihdam, işsizliği mutlaka azaltacaksınız. Üçüncü husus ihracattır, Türkiye'de üretilenler Türkiye için gerçekten fazladır, mutlaka ihracatın önü açılması lazım ki milli gelirimiz artsın. Bu yüzden 500 milyar
dolarlık bir ihracat hedefi ortaya koyduk. Dördüncüsü ise ithalatın azaltılmasıdır. Burada bu fabrikanın hakikaten ithalatı azaltıcı bir rolü var. Özellikle çok kaliteli bir ürün üretiyor. 5-10 milyon dolarlık bir döviz kaybını da ortadan kaldırıyor. Burada 150 kişilik bir istihdam sağlanacak. Ben Adaçal'ın yönetim kurulunda bulunan kardeşlerimizi gönülden tebrik ediyorum. İnşallah Kombassan grubu için de kazançlı hayırlı bir kurum olur.'
Kombassan'ın son zamanlarda toparlanmaya başladığını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu: 'Borsaya girmek için de bir teşebbüsü var. Şirketlerin özellikle riskli işlerle yönetildiği zaman ve fizibilite çalışmalarını çok isabetli bir şekilde yürüttükleri zaman büyümeleri de mümkündür. Ayrıca çevre duyarlılığına sahip bir tesisin bölgeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.'
Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin ise yaptığı konuşmada, Kombassan'ın Konya başta olmak üzere, Afyon-Emirdağ, Tekirdağ, Muğla, Aksaray, Antalya, Karaman, Aydın, Düzce, Adapazarı gibi Türkiye'nin değişik bölgelerinde bulunan işletmelerinin faaliyetinin devam ettiğini dile getirdi. Haşim Şahin, yurt dışında da faaliyet gösteren fabrikalar ile istihdama katkı sağladıklarını kaydetti.
Anadolu'dan aldıkları gücü, bilgi, teknoloji ve emekle birleştirerek, Anadolu insanına hizmet ettiklerini anlatan Şahin, Türkiye'de bu ürünün ilk defa üretimini gerçekleştirdiklerini ve bölgeye nitelikli bir istihdamın sağlanmasına katkı sağladıkları için mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Yapılan konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve beraberindeki katılımcılar tarafından fabrikanın açılışı gerçekleştirildi.
Bakan Eroğlu, buradaki programın ardından Emirdağ'a gitti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com