4.Kademe Oryantiring Yarışmaları başladı

4.Kademe Oryantiring Yarışmaları başladı
Türkiye Oryantiring Federasyonu'nca Kütahya'da düzenlenen 4. Kademe Oryantiring Yarışmaları başladı.

Kent merkezine 29 kilometre uzaklıktaki Akça Mescit mevkisinde hazırlanan parkurdaki yarışmalara, 16 ilden 36 kulüp ve yaklaşık 600 sporcu katılıyor. Ferdi yarışmalarda bir de Kanadalı sporcu yer alıyor.
Veteranlar, büyükler, gençler, yıldızlar, küçükler ve minikler kategorilerinde kızlar ve erkekler dallarındaki organizasyon kapsamında, elektronik hedef kontrol sistemi kullanılan yarışmalarda ilk gün orta mesafe bölümü tamamlandı.
Kütahya'daki organizasyon, yarın Muhat Boğazı mevkisinde veteranlar, büyükler, gençler ve yıldızlarda uzun mesafe, küçükler ve miniklerde orta mesafe yarışmaları yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek.
Türkiye Oryantiring Federasyon Başkanı Mehmet Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl daha önceki etapların Manavgat, Isparta ve Bergama'da yapıldığını, Kütahya'daki yarışmalar sonrası sporcuların elde edeceği puanlarla Oryantiring Milli Takımı'nın belirleneceğini söyledi.
Tüm illerde oryantiringe uygun alanlar bulunduğunu belirten Genç, bu spora başlayacak çocukların kendilerini park ve okul bahçelerinde geliştirebileceklerini bildirdi.
Oryantiringi, ''zayıfın da kuvvetliyi geçebildiği, fiziki güçle beyinsel gücün birleştiği bir spor dalı'' olarak tanımlayan ve bu sporda harita bilgisinin çok önemli olduğuna işaret eden Genç, şöyle konuştu:
''Bu spor, Türkiye'de 1975 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. İnsanlar muhakkak kondisyona dayalı spor yapabilir, ancak performans ve güce dayalı, doğada yapılan en güzel sporlardan biri oryantiringdir. Gözden uzak yerlerde yapıldığı için ülkemizde maalesef bu sporumuz pek yaygınlaşmış değil.
Diğer taraftan Avrupa'dan ülkemize gelen turistlerin çoğu adres sormuyor. Çünkü harita bilgisi ilkokuldan itibaren veriliyor ve insanlar bu bilgiyle yetişiyor.
 O yüzden yabancı bir ülkeye gittiklerinde harita bilgilerini kullanarak zorlanmıyorlar. Ancak ülkemizde oryantiringin gelişmemesi nedeniyle vatandaşlarımız gidecekleri yeri sorarak bulmaya çalışıyorlar. Oryantiring bu alanda da insan yaşamına büyük oranda katkı sağlıyor.''
Genç, Kütahya kent merkezinde ilk kez bir organizasyon yaptıklarını sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com