4. Kent Kurultayı Afyonkarahisar'da başladı

4. Kent Kurultayı Afyonkarahisar'da başladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, Türkiye'nin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri içerisinde geçen 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülke olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, Türkiye'nin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri içerisinde geçen 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülke olduğunu söyledi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin (AKÜ), Afyonkarahisar Yerel Tarih Araştırmaları Merkezi (AYTAM) ve İstanbul Afyonkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (AFSİAD) katkılarıyla düzenlediği iki gün sürecek '4. Kent Kurultayı', AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampusü Atatürk Kongre Merkezi'nde başladı. Kurultay da konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, 1990-2008 döneminde Türkiye'de birincil enerji talebi artış hızının dünya ortalamasının 3 katı olarak yüzde 4,2 düzeyinde
gerçekleştiğini belirtti. Benli, bu nedenle Türkiye'nin, 2000 yılından bu yana geçen dönemde enerjide dünyada Çin'den sonra en fazla talep artışına sahip ikinci büyük ekonomi konumunda olduğunu söyledi.
Zafer Benli, jeotermal kaynağın yenilenebilir, temiz, ucuz ve çevre dostu olmasının yanında aynı zamanda yerli bir enerji kaynağı olduğunu ifade etti. Bugün için Türkiye'de jeotermaldan elektrik üretimi, konut ısıtmacılığı, seracılık ve termal turizm alanlarında uygulama bulunduğunu kaydeden Benli, ancak zengin kaynak potansiyeli dikkate alındığında bu uygulamaların arzu edilen düzeyde olduğunu söylemenin mümkün olmadığını bildirdi.
Afyonkarahisar'ın önemli jeotermale sahip olduğunu anlatan Benli, Türkiye'de mermer dendiği zaman Afyonkarahisar hatırlanıyorsa, jeotermal dendiğinde yine ilk olarak Afyonkarahisar'ın akla geldiğini bildirdi. Afyon'da termal turizm ve ısıtma amaçlı örnek uygulamalar yapıldığını anlatan Benli, bu anlamda Afyon'un Türkiye'de jeotermal kaynaklarda kaplıca uygulamalarında örnek ve önder bir il olduğunu dile getirdi.
JEOTERMAL DE YENİ SAHA BOZHÖYÜK
Zafer Benli, 2010 yılında Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından keşfedilen yeni jeotermal saha olan İhsaniye ilçesi Bozhöyük sahasının ihale edildiğini ve yatırıma sunulduğunu söyledi. Benli, MTA'nın 2010 ve 2011 yıllarında da Afyon'a ait yeni jeotermal sahalarda çalışmalarına devam edeceğini ifade etti.
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga da bu güne kadar her kurultayda şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişiminin hızlandırılması için çaba sarf edildiğini dile getirdi. Kent kurultaylarının, şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişiminin yanında iki önemli fonksiyonu daha yerine getirdiğini düşündüğünü dile getiren İmga, şunları söyledi: 'Birincisi, şehrin sorunları ve yerel yönetimlerin bu sorunlara ilişkin çözümlerinin tartışılmasına ilgililerin katılımını sağlayarak yerel demokrasi bilincini
güçlendirmeye katkı sağlamaktadır. İkincisi, kent kurultaylarında tartışılan sorunlar ve sunulan gelişim yönü yerel yönetimlerin kararlarını, önceliklerini ve faaliyetlerini daha verimli alanlara yöneltmektedir. Böylece faaliyetler için kamuoyu desteği de sağlanmaktadır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com