4 Milyar Dolarlık İhalede Karar Günü!

4 Milyar Dolarlık İhalede Karar Günü!
Başbakan Tayyip Erdoğan bugün yapılacak 4 milyar dolarlık helikopter alımı ihalesine başkanlık edecek..

4 milyar dolarlık 121 Sikorsky ve Agusto helikopter alımı bugün Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında Savunma Sanayi toplantısında kesinleşecek

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin genel maksat helikopter ihtiyacını karşılamak için bir süredir devam eden görüşmelerde karar aşamasına gelindi. Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın başkanlığında toplanacak olan Savunma Sanayi toplantısında Agusto ve Sikorsky helikopterlerin alımı ile ilgili kararın verilmesi bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyacını karşılamak üzere 'kısa listeye' İtalyan Agusto Wesatland firması ile ABD'li Sikorsky firması kalmıştı.

121 HELİKOPTER ALINACAK

121 tane alınması planlanan helikopterler TSK'daki 9 ayrı birim tarafından kullanılacak. Hava, Deniz, Kara kuvvetleri komutanlıkları, GES Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı gibi önemli merkezlerin kullanacağı helikopterlerin projelendirilmesi ise 'ortak üretim modeli' olarak belirlendi. Ana yükleniciliğini ise TUSAŞ yapacak.

İki ülkenin de helikopterlerin üretimi konusunda yeterlilik gösterdiği öğrenilirken, asker kanadın ABD, sivil kanadın ise İtalyan firmaya yakın olduğu belirtildi. Toplantının ardından kararın Savunma Bakanı Vecdi GÖNÜL tarafından açıklanması bekleniyor.

MALİYETİ 4 MİLYAR DOLAR

Maliyetinin proje tamamlandığında 4 milyar dolara çıkması beklenen helikopter üretimi için, her iki firmaya da yeşil ışık yakılması bekleniyor. Sikorsky ve Agusto Wesatland firmaları arasında genel maksat helikopter alımının paylaştırılması bekleniyor. Karar açıklandıktan sonra iki firmadan da helitopter alımı gerçekleştirilecek.

4 MİLYAR DOLARLIK PASTA İKİ ÜLKEYE PAYLAŞTIRILACAK

Aynı zamanda bu firmalarla ortak üretim konusunda da TUSAŞ aracılığıyla işbirliği yapılacak. 4 milyar dolarlık büyük bir pastanın iki firma arasında dağıtılmasıyla birlikte İtalyan ve ABD ile de daha yakın ilişkiler geliştirilmesi için fırsat yaratılmış olacak. TSK, şu ana kadar birçok alanda yerli üretime geçerken, helikopter üretiminde de ortak üretimin ardından yerli üretime geçmeyi planlıyor. Ortak üretimin yapılmasının ardından bu iki firmayla birlikte üçüncü ülkelere helikopter satışı yapılması da gündeme gelecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com