4 Milyon TL Nereye Gidiyor

4 Milyon TL Nereye Gidiyor
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, kentte belediye tarafından su faturalarına yansıtılan aylık 4'er liralık katı atık ücretinin Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak, bu uygulamadan vazgeçilmesini gerektiğini belirtip:'' Belediye

Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, kentte belediye tarafından su faturalarına yansıtılan aylık 4'er liralık katı atık ücretinin Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak, bu uygulamadan vazgeçilmesini gerektiğini belirtip:'' Belediyenin abonelerden aldığı bu para bir yılda yaklaşık olarak 4 milyon TL'dir. Belediye bu parayı ne yapıyor.''dedi.
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, Belediye Meclisi kararıyla su abonelerinden aylık 4 lira tahsil edilmeye başlandığını anımsatarak bu uygulamanın Anyasa'ya aykırı olduğunu söyledi.
Anayasa'nın 73. maddesinde, ''Vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır'' hükmü bulunduğunu anımsatan Nazlı, şöyle konuştu:
''Katı atıkların toplanmasıyla ilgili olarak Çevre Temizlik Vergisi halen uygulanmakta olup, konutlardan su faturalarıyla birlikte para tahsil edilmektedir. Mali kriz döneminde tüketiciler temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, kamu idaresinin ülke gerçeklerini görmezden gelerek yeni yükümlülüklerle tüketicinin krizini artırıcı uygulamaları asla kabul edilemez.
Kütahya'da 81 bin 500 su abonesi olup, aylık 4 lira katı atık bedeli alınması ile belediye aylık 326 bin lira gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Kütahya tüketicisinin geçim sıkıntılarının üzerine keyfi kararla yıllık 3 milyon 912 bin lira eklenmiştir.
Su abonelerden 4 lira alınmasına yönelik uygulamadan derhal vazgeçilmelidir, aksi takdirde Tüketiciler Birliği Anayasa'ya aykırı olan bu uygulamayı yargıya taşıyacaktır.'' Beldiye Meclisi'nin almış olduğu bu kararı durdurması gerektiğini belirten Nazlı, yapılan uygulamanın Anyasa'ya aykırı olduğunu tekrar hatırlattı.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com