4. yargı paketine “İmralı” etkisi

4. yargı paketine “İmralı” etkisi
4. yargı paketinde, “terör suçlarında “şiddet” kriteri getirilmesi ve şiddete bulaşmamış kişilerin örgüt adına faaliyet gösterme ile propaganda suçundan cezalandırılmalarının engellenmesi” maddesiyle çok sayıda kişinin tahliye olacağı öngörülüyor.

Abdullah Öcalan’la MİT yetkililerinin İmralı’da yaptıkları görüşmenin önemli konularından biri olarak öne çıkan 4. Yargı Paketi’nde bazı bakanların itirazları nedeniyle yaşanan krizin aşılmak üzere olduğu öğrenildi.
 
Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı ve AİHM kararları doğrultusunda düzenlemelerin yer aldığı 4. Yargı Paketi, Bakanlar Kurulu’nda itirazlarla karşılaşmıştı.
 
Vatan gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, pakette kadınların evlendikten sonra sadece kendi soyadlarını kullanmaları, Türklüğü ve devlet organlarını aşağılama suçunun düzenlendiği 301. madde gibi değişikliklerin yanı sıra KCK tutuklularına tahliye yolunu açacak düzenlemeye de itiraz edilmişti. Pakette, terör suçlarında “şiddet” kriteri getirilmesi ve şiddete bulaşmamış kişilerin örgüt adına faaliyet gösterme ile propaganda suçundan cezalandırılmalarının engellenmesi öngörülüyordu.
 
AFRİKA DÖNÜŞÜ
 
Adalet Bakanlığı’nın yeniden yaptığı çalışma sonunda, özellikle propaganda suçları yönünden düzenlemede önemli formüller ürettiği, yapılan düzenlemelerde propaganda ve terör faaliyeti arasındaki bağların açıkça gösterildiği öğrenildi. Buna göre şiddet ya da şiddete çağrı kriterini içeren eylemlerin suç sayılmasını düzenleyen çeşitli alternatiflerin Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Düzenlemeler Bakanlar Kurulu’na sunulmadan önce ise Afrika gezisinden döndükten sonra Başbakan Erdoğan’a anlatılacak.
 
TAHLİYELER YOLDA
 
Bakanlık kaynakları, düzenlemenin yasalaşması halinde şiddete veya şiddet çağrısına bulaşmamış kişilerin terör suçundan mahkum edilmeyeceğini, bunun da açılım sürecine olduğu kadar AİHM’deki yargılamalara da olumlu yansıyacağını belirtti. Paketin çıkmasıyla KCK davalarının yanı sıra Ergenekon ve diğer sol örgüt davalarında yargılanan çok sayıda kişi de tahliye olabilecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com