4. yüz nakli tamam

4. yüz nakli tamam
Beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzü, başarılı bir operasyonla Turan Çolak'a nakledildi.

Türkiye'nin 4. yüz nakli Antalya'da Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Ömer Özkan başkanlığında gerçekleştirildi. Beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzü, 3.5 yaşındayken yüzü tamamen yanan 34 yaşındaki Turan Çolak'a 9.5 saatlik operasyonla nakledildi.
Uşak'ta 8 Mayıs'ta intihar girişiminde bulunan 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın, tedavi gördüğü Uşak Devlet Hastanesi'nde beyin ölümünün gerçekleşmesi sonucu ailesi organlarını bağışladı. 18 saatlik zamanla yarış mutlu sonla bitti. Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve İzmir Kent Hastanesi'nden gelen ekipler, Yılmaz'ın organlarını aldı. korneaları da Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki hastalara, yüzü ise Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 34 yaşındaki Turan Çolak'a nekledildi.

YENİ BİR YÜZ İSTEDİ

İzmir'in Ödemis'te yaşayan ve yüz nakli için Akdeniz Üniversitesi'nin listesinde olan Turan Çolak'a hemen haber verildi. Çolak, Antalya'ya geldi. Akdeniz Üniversitesi'ndeki ilk yüz nakli olan Uğur Acar'ın katıldığı ilk basın toplantısına da izleyici olarak katılan Turan Çolak, yeni bir yüzünün olmasını istediğini belirtmişti. Çolak, hemen Antalya'ya hareket etti.

'UŞAK UĞURLU GELDİ'

Bu sırada Uşak'taki hastaneye gelen Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi'ndeki ekibin başındaki Prof. Ömer Özkan, ilk yüz nakli için de buraya geldiklerini hatırlatarak, 'Uşak, uğurlu geldi'' dedi. Tevfik Yılmaz'ın yüz dokularının alınması 6 saat sürdü. Saat 05.20'de operasyonu tamamlayan 7 kişilik ekip, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla Antalya'ya hareket etti. Uşak Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, Tevfik Yılmaz'a 'silikon yüz'' yapıldığını belirterek, ailesine, duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Ekibin Antalya'ya ulaşmasının ardından hemen operasyon başlatıldı. Prof. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip saat 06.30'da ameliyata girdi. Tevfik Yılmaz'dan alınan yüz 3.5 yaşındayken ocağa düşmesi sonucu yüzü tamamen yanan Çolak'a 9 saat 15 dakikalık ameliyatla nakledildi. Prof. Ömer Özkan, 'Ameliyat başarılı geçti' dedi.

BAŞKA CANLARA CAN OLSUN DEDİK

Beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın inşaat işçisi babası Mehmet Yılmaz, oğlunun organlarını bağışlamaya eşiyle birlikte karar verdiklerini belirterek, 'Uşaklı Ahmet Kaya'nın ailesinin organlarını bağışlaması ve Türkiye'nin ilk yüz naklinin gerçekleşmesi kararımızda etkili oldu. Umarım oğlumuzun organları başkalarına can olur'' dedi.

'İŞİ BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM'

Turan Çolak ameliyattan önce duygularını şöyle anlattı: Yolda bir çocuk görüyor çekiniyor. Öğretmenevinde temizlikçi olarak çalışıyordum, bu yüzden işi bırakmak zorunda kaldım. Hep bekledim, bir gün olacak diye. Ben de organlarımı bağışlayacağım.

PARASIZLIKTAN AİLESİ GELEMEDİ

İzmir'in Kiraz İlçesi'ne bağlı Sırımlı Köyü'nde yaşayan anne Necibe Çolak, oğlunun rayarak ''Yüz nakli olmaya gidiyorum. Benimle biriniz gelin'' dediğini ancak parasızlık yüzünden gidemediğini söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın desteğiyle yola çıktı.

YILMAZ'IN DİĞER ORGANLARI DA BAĞIŞLANDI

Tevfik Yılmaz'ın bağışlanan karaciğeri, İzmir Kent Hastanesi'nde yaklaşık 7 saat süren operasyonla 9 yaşındaki Murat Akın'a nakledildi. Bir böbreği aynı hastanede Ahmet Zeki İzmir'e, kalbi Ankara Gazi Üniversitesi'nde bir genç kıza, korneaları da Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki hastaya nakledildi.

İSTİFA SÖZ KONUSU DEĞİL

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Türkiye'de ikinci çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın vefatı, Sağlık Bakanlığı Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu'nun öne alınan bugünkü toplantısında görüşülecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, yaptığı açıklamada, toplantıda, Prof. Dr. Ömer Özkan'ın bilgi vereceğini belirten Şencan, Özkan'ın değerlendirme bölümüne katılmayacağını ifade etti. Toplantı öncesinde konuşan Özkan, bilim kurulundan istifasının söz konusu olmadığını bildirdi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com