40 bin asker terhis olabilir

40 bin asker terhis olabilir
Askerliğin 15 aydan 12 aya düşürülmesi gündeme gelmişti artık sona doğru yaklaşılıyor.

Hürriyet’in haberine göre askerlik bayramdan önce kısalırsa yaklaşık 40 bin asker terhis olacak. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Bakanlığı’nın açıkladığı uzun dönem askerliği 15 aydan 12 aya düşmesi gündemin başlıca maddelerinden.
 
Bakanlar Kurulu, Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelecek iki maddelik Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) taslağını beklemeye başladı. Kurban Bayramı’ndan önceye taslak yetiştirilmeye çalışılıyor.
 
İşte kararname taslağı:
“Zorunlu askerliğin 15 aydan 12 aya indirilmesi ile kısa dönem askerliğin 6 ay ve yedek subaylığın da 12 ay olarak devam edeceğini” içerecek. Hükümet kararnameyi Kurban Bayramı’ndan önce çıkararak, “Askerlikte bir yıl ve fazlasını dolduranların bayrama yakınlarıyla birlikte girmesini ve yeni düzenlemenin Kasım celbinde askere çağırılacak olanlar için de geçerli olmasını”
 
 Askerlik Kurban Bayramı’ndan önce kısalırsa yaklaşık 40 bin kişi anında terhis olacak. Yeni uygulamayla birlikte yıl sonuna kadar 250 binden fazla kişinin kademeli olarak 12 aylık askerlikten faydalanıp, tezkere almaları hesaplanıyor. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com