40 günlük yaşam mücadelesini kazandı

40 günlük yaşam mücadelesini kazandı
KÜTAHYA'DA İNCE BAĞIRSAK YOKLUĞU RAHATSIZLIĞIYLA DOĞAN VE 25 GÜN AĞIZDAN BESLENEMEYEN BEBEK, SAĞLIĞINA KAVUŞTU

KÜTAHYA'DA İNCE BAĞIRSAK YOKLUĞU RAHATSIZLIĞIYLA DOĞAN VE 25 GÜN AĞIZDAN BESLENEMEYEN BEBEK, SAĞLIĞINA KAVUŞTU
KÜTAHYA - Kütahya'da ''ince bağırsak yokluğu'' rahatsızlığıyla annesinin hamileliğinin 7'nci ayında doğan, doktorların yaşama ihtimalini yüzde 60 olarak tahmin ettiği kız bebek, ameliyat olduktan 40 gün sonra sağlığına kavuştu.
Evliya Çelebi Hastanesinde görevli çocuk cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Bircan Savran, yaptığı açıklamada, Ayşe Yeğin'in hamileliğinin 7'nci ayında dünyaya getirdiği prematüre bebeğin doğuştan ince bağırsak yokluğu rahatsızlığı bulunduğunu bildirdi.
İnce bağırsak yokluğunu ''ince ve kalın bağırsakların birer uçlarının birbiriyle bağlantılı olmaması'' diye nitelendiren Savran, ''Üst ve alt kısımlardaki bağırsaklar kör sonlanıyor. Çalışmayan bağırsak anne karnında sürekli safra yapmaya maruz kaldığı için üstteki bağırsak basınca bağlı genişlemeye başlıyor ve çapı yaklaşık 5 santimetreye ulaşıyor. Aşağıdaki bağırsak da 12-13 milimetre gibi çok küçük hale geliyor'' dedi.
Savran, bu rahatsızlığın ancak ameliyatla iki ucun birbirine uygun yöntemlerle bağlanması sonucu giderilebildiğini belirterek, şöyle konuştu:
''2 bin gramlık prematüre bebeğin hastanemizde hemşirelerimizin üstün performansıyla başarılı bir ameliyatla yaşaması sağlandı. Ameliyatı bebek yeni doğduğunda yapmıştık, üzerinden 40 gün geçti. Ameliyattan sonra 25 gün ağızdan beslemedik. Çünkü bu tür vakalarda hastaların uzun süre ağızdan beslenmemesi gerekiyor, damardan besleme yöntemi uygulanıyor. Bu hastanemizde de bu yöntem mevcut. 25'inci günden sonra ağızdan beslemeye başladığımız bebek yaklaşık bir haftadır annesini emiyor, dışkısını yapıyor. 2 bin gram doğan ve bağırsağı olmayan bebeğin yaşatılması önemli bir başarıdır.''
-''İNCE BAĞIRSAK YOKLUĞU 20 BİN DOĞUMDA BİR GÖRÜLÜYOR''-
Opr. Dr. Savran, ince bağırsak yokluğunun 2 bin doğumda bir, bu bebekte olduğu gibi ince bağırsağın başlangıç bölümünün yokluğunun ise 20 bin doğumda bir görüldüğüne işaret ederek, Türkiye'de bu tür hastaların genellikle üniversite hastanelerine sevk edildiğini söyledi.
İnce bağırsak yokluğu şikayetiyle doğan bebeklerin başarılı bir ameliyat geçirse bile yaşama ihtimalinin yüzde 60 olarak değerlendirildiğini ifade eden Savran, ilk ameliyattan sonra bazı komplikasyonlar gelişebileceğini, birkaç ameliyata daha ihtiyaç duyulabileceğini kaydetti.
Komplikasyon yaşanmasının bebeğin hayatta kalma ihtimalini azalttığını belirten Savran, ''Bu bebeğimizde ameliyat sonrası komplikasyon gelişmedi. İlerleyen yaşlarda bir ameliyat daha gerekmeyeceğini düşünüyorum'' diye konuştu.
Anne Ayşe Yeğin de ilk çocuğunun erkek olduğunu ifade ederek, bu kız bebeğine hamileliğinde hiçbir sorun yaşamadığını söyledi.
Yeğin, şimdiye kadar yaşama umudu az olduğu için bebeğe isim vermediklerini ancak hayata bağlanınca ''Damla'' adını verdiklerini belirterek, ''Bebeğimin rahatsızlığı ve tedavi süresince bize büyük yardımlarda bulunan Opr. Dr. Bircan Savran, hemşirelerimiz ve süt annelerine çok teşekkür ederim'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com