40 Yıllık Yasaklı Atatürk Filmi TRT'de!

40 Yıllık Yasaklı Atatürk Filmi TRT'de!
Atatürk'ün de canlandırıldığı ve 40 yıldır yasaklı olan film ilk kez TRT ekranlarında seyirci ile buluştu.

Atatürk filmi, Türk sinemasının önemli sorunlarından biridir. Son dönemde çekilen bazı filmlerde Atatürk rolünü oynayan oyuncuları beğenenler, role uygun bulmayanlar, beğenmeyenler de oldu.

İŞTE O FİLMDEKİ ATATÜRK (VİDEO)

Ancak Atatürk'ün ilk kez bir yabancı aktör tarafından canlandırıldığı ve 40 yıldır yasaklı olan 1970 tarihli "Paralı Askerler" adlı filmi Türkiye'de sadece konuya özel ilgi duyanların bildiği bir filmdi.

Başlıca rollerini Tony Curtis, Charles Bronson ile Fransız Michele Mercier'in Fikret Hakan ve Salih Güney ile paylaştıkları Paralı Askerler filminin bir bölümü, dün TRT Haber'de yayınlandı.

Gülay Özdem'in sunduğu "10'dan Sonra" programında dün bir kısmı yayınlananan filmde Atatürk'ü Patrick Magee'nin canlandırıyor.

Filmin görüntülerini ilk kez TRT ekranlarında izleyenler arasında, "10'dan Sonra" programının canlı yayın stüdyo konuğu olan ve filmde "Yüzbaşı Enver" rolünü oynayan Salih Güney de vardı. Güney'in 40 yıldır yasaklı olan filmi görünce şaşkınlığını gizleyemedi ve duygusal anlar yaşadı.

Filmin diğer oyuncusu Fikret Hakan'ın da programa telefonla bağlandığı ve yasaklı filmi ilk kez ekranda görmekten mutlu olduğunu dile getirdiği belirtti.

"Paralı Askerler" filmini İngiltere'de tesadüfen bulan sinema yazarı Ali Murat Güven'in de filmi keşfetme hikayesini "10'dan Sonra" programında anlattı.

Fikret Hakan da oynamıştı

İngiltere yapımı savaş, macera türündeki "Paralı Askerler" filmi, bazı Türk oyuncuların da katkısıyla Türkiye'de çekilmiş olmasına rağmen yasaklandığı için Türkiye'de gösterilemedi.

1936-1980 yılları arasında yaşamış olan Peter Collinson'un yönettiği, 1922-2000 yılları arasında yaşayan Leo Gordon'un senaryosunu yazdığı filmin konusu, Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye'de geçiyor. Başlıca rolleri Tony Curtis, Charles Bronson ile Fransız Michele Mercier paylaşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com