'4+4+4 derhal geri çekilmeli'

'4+4+4 derhal geri çekilmeli'
CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonra CHP Sözcüsü Gürel açıklama yaptı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), eğitimde 4+4+4 sistemini getiren yasa teklifinin “derhal” geri çekilmesini isteyerek, eğer hükümet istiyorsa, konunun doğru süreçler işletilerek ‘yasa tasarısı’ olarak gündeme getirilmesini önerdi.

CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, genel merkezde toplandı. Yaklaşık üç saat süren toplantının ardından yazılı bir açıklama yapan CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, toplantıda CHP’nin 26 ve 27 Şubat’ta gerçekleştirilen Olağanüstü Kurultaylarının yanı sıra siyasi ve örgütsel gelişmelerin değerlendirildiğini ifade etti.

Güler, 34. Olağan Kurultaya işaret ederek, “Partimiz kongreler süreci içindedir. Bu aşamada, ilçe kongrelerimizin, sandık çevresinde her zamankinden daha yüksek bir istek ve açıklıkla gerçekleşmesi için yapılacak çalışmalar görüşüldü” dedi.

Öte yandan MYK’nın, 1-30 Haziran 2012 tarihleri arasında 11. Kadın Kurultayı için ilçe ve il kongrelerinin başlatılarak tamamlanmasını kararlaştırdığını kaydeden Güler, Kadın Kurultayı tarihinin ise bu çalışmalar tamamlanırken açıklanacağını ve CHP Kadın Kolları’nın çalışmalarını bu takvime uygun olarak yürüteceğini belirtti.

MYK FRANSIZ ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARINDAN MEMNUN

Güler, MYK’nın Fransız Anayasa Mahkemesi’nin sözde Ermeni soykırımını inkarı cezalandırmayı öngören yasayı iptal etmesini “memnuniyetle” karşıladığını ifade ederken, “Fransız Anayasa Mahkemesi, bu kararla, hukuk devletinin ne anlama geldiğini çarpıcı bir biçimde göstermiş ve kanıtlamıştır. Bu gelişme, AKP iktidarı açısından, hukuk devleti ilkesinin temel gereklerinden biri olan ‘anayasal yargı’nın anlam ve önemini anlama fırsatıdır. Bu durum aynı zamanda, AKP iktidarına, ülkemize ve tarihimize dönük haksız saldırılara karşı etkili bir tavır alabilmek için gerçek ve doğru çalışmalar yapması gerektiğini gösteren bir gelişmedir” dedi.

“ANNELER ÇOCUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN”

MYK toplantısında ağırlıklı olarak, eğitimde 4+4+4 sistemi üzerinde durulduğunu belirten Güler, CHP’nin zorunlu, kesintisiz, 8 yıllık ilköğretim sisteminin pedagojik ilkelere, Türkiye’nin gerçeklerine ve çağdaş uygarlığın gereklerini karşılama zorunluluğuna en uygun sistem olduğu görüşünde olduğunu ifade etti. Türkiye’nin zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkarması gerektiğini, ancak bunu göstermelik biçimde değil, “gerçekten” yapması gerektiğini belirten Güler, şöyle devam etti:

“Mesleki eğitim, tüm gelişmiş ülkelerde ve çağdaş pedagoji biliminde benimsendiği gibi, 14 yaşından itibaren başlamalıdır. Çocuklar, yetenekleri ve isteklerini keşfetmeli, geleceklerini yönlendirecek olan meslek seçimlerini yeterli bilgi ve açık bir bilinçlilikle yapmalıdır. Çağdaş dünya, mesleki eğitime girişin yaşını yükseltmiş, eğitimin süresini kısaltmıştır; bu tercih, 21. Yüzyılda bilim ve teknolojinin ulaştığı aşamanın adeta zorladığı bir tercihtir.

Türkiye, dünyanın onurlu ve güçlü bir üyesi olacaksa, bu açık gerçeklere göre hareket etmemiz gerekir. Şimdi gündeme getirilen değişiklik, Hükümet tarafından hazırlanmış bir yasa tasarısı değil, AKP milletvekillerince verilmiş bir ‘kanun teklifi’dir. Bu teklif, yapılması gerektiği gibi, ilgili bakanlıklara sorulmamış, beş AKP milletvekilinin önerisi olarak, adeta bir dayatma şeklinde TBMM gündeminin üst sıralarına kondurulmuştur. Ülkede çocuklarımızı, yani geleceğimizi ilgilendiren bu konu ailelere, annelere, öğretmenlere; bu işin uzmanlarına ve ilgili bakanlıklara sorulmamış, açıklanmamış, tartışmaya açılmamıştır.

CHP MYK, bu teklifin derhal geri çekilmesini, eğer Hükümet istiyorsa, Hükümet’in bu konuyu olması gerektiği gibi doğru süreçleri işleterek ‘yasa tasarısı’ olarak gündeme getirmesini öneriyor ve annelere çocuklarınıza, çocuklarınızın geleceğine sahip çıkın çağrısı yapıyor.” (NSK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com