4+4+4 eylemlerine 'terör' dedi

4+4+4 eylemlerine 'terör' dedi
TRT'de yine skandal bir habere imza atıldı...

“AKP'nin borazanı” eleştirilerine maruz kalan TRT'de yine skandal bir habere imza atıldı.

TRT'de 25 ve 26 Aralık tarihlerinde yayımlanan iki haber dikkat çekti. KESK'E bağlı Eğitim-Sen'in 4+4+4 eğitim sistemine karşı yürüttüğü eylemlerin "terör" eylemleri olarak sunulduğu belirtiliyor.

Eğitim-Sen tarafından gündeme getirilen konu hakkında şöyle deniliyor: “TRT`de 25 Aralık Pazartesi ve 26 Aralık Salı günü yayınlanan haberlerde, sendikamızın adı verilmeden, "Çocuklarımızın Geleceğine Sahip Çıkıyoruz" diyerek yaptığımız grev, "terör eylemi" olarak ilan ediliyor.

“GİZLİLİK KARARI İHLAL EDİLİYOR”

Yönetici ve üyelerimizin görüntüleri gösterilip, "gizlilik" kararlarına rağmen dava dosyalarındaki bilgiler bizzat TRT eliyle kamuoyuna sunuluyor. TRT`de yayınlanan ve Mersin Şubemizin iki üyesine ait olduğu öne sürülen konuşmalar ve bunların veriliş tarzı pek çok açıdan manidardır. Bahsedilen haberde 25 Eylül 2012 tarihinde göz altına alınan Mersin Şube üyelerimiz Aynur Şahin ile Mustafa Işık`ın göz altına alınma görüntüleri kullanılarak, bu görüntülerle hiç ilgisi bulunmadığı halde yakılmış okul görüntüleri eklenerek haklarında gerçek dışı bilgiler verilmiştir. Bahsedilen arkadaşlarımızın bu görüntülerle hiçbir şekilde alakalarının olmadığı, bizzat emniyet ve savcılık tarafından kendilerine yöneltilen sorularda ve tutuklanma gerekçelerinde aşikardır.

Arkadaşlarımıza ne emniyette ne de savcılık ifadeleri sırasında okul yakmayla ilgili bir suçlama yöneltilmiş değildir. Buna karşın görüntülerinin televizyon ekranında okul yakma görüntüleriyle birlikte verilmesinin amacı, sendikamızı toplumun gözünde itibarsızlaştırmaktan başka bir şey değildir. Kaldı ki, aynı yayında yayınlanan ve arkadaşlarımıza ait olduğu iddia edilen konuşmalar da ayrıca gerçeklikle, akılla, yayın ilkeleri ve etiğiyle örtüşmemektedir. Arkadaşlarımızın dosyasında gizlilik kararı bulunmaktadır ve onlara ait olduğu iddia edilen konuşmalardan ne arkadaşlarımız ne de avukatları haberdar değillerdir.

Gizlilik kararı bulunan ve dolayısıyla ne arkadaşlarımızın ne de avukatlarımızın ulaşamadığı bir dosyada yer aldığı iddia edilen kayıtların kamuoyunun karşısına TRT ekranlarından çıkması da konuşmaların suçmuş gibi verilmesi bırakalım yayın etiğini, ahlakla vicdanla açıklanabilir bir durum değildir. Zira bu kayıtlar gerçekten arkadaşlarımıza ait olsa bile, içeriğinin tümüyle sendikal etkinlikler olduğu, herhangi bir suç unsuru taşımadığı görülmektedir. Hal böyleyken görüntülerin ve ses kaydının yakılmış okullar eşliğinde yayınlanması art niyetin açık ifadesidir.”

Açıklamada, “TRT gibi kamuya ait kurumların da kullanılarak yalan, yanlış ve çarpıtılmış haberlerle kara propaganda yapılmasını şiddetle kınıyoruz” denildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com