4+4+4 yasasından rant çıktı

4+4+4 yasasından rant çıktı
Yeni düzenlemede, her türlü alım ve inşaat işi 15 yıl süreyle ihalesiz yapılabilecek.

Türkiye günlerdir 4+4+4 eğitim sistemini tartışıyor. Uzmanlar, eğitim sisteminin dönemlere bölünmesine, küçük gelin ve çocuk işçi oranlarını artıracağı, eğitim yaşının düşürülmesinin de pedagojik sakıncaları olduğu gerekçesiyle karşı çıkarken, yasa tasarısında bir skandal daha ortaya çıktı.

GEÇİCİ MADDE EKLEDİLER

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Alt Komisyonu'nda yasa teklifine ihale yasası ile ilgili geçici madde eklendi.

Buna göre Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri, Kamu İhale Kanunu'na tabi olmayacak. Yapılacak alımlar Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanacak yönetmelikle düzenlenecek. 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ileyapım işlerinde üst yöneticinin onayıyla 15 yıla kadar gelecek yıllara yaygın yüklenmelere gidilebilecek. Yani yeni okulların yapılmasından tutun da eğitim için gerekli her türlü malın alımında üst düzey yöneticinin emriyle ihaleye çıkılmadan, iş istenilen kişiye verilebilecek.

CHP: YANDAŞA VERECEKLER

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Sözcü'ye yaptığı açıklamada, "Kanunla ihale dağıtılıyor. Bir ihalenin eğitim ile ilgili bir yasaya Kamu İhale Kanunu'na istisna getirilerek, rekabete açık yapılması gereken bir ihaleyi belli bir kişiye verilmesi planlanmakta. Kesinlikle 4+4+4'ün içinde rant var. Arkasına saklanmış büyük bir ihale pastası var. 2015 yılına kadar sürecek olan inşaat işlerinin ihalesi yapılabilecek. Gelecek yılları da bağlayan bir düzenleme. FATİH projesi sadece akıllı tahtanın alımı değil, her türlü mal ve hizmet alımı, inşaat işi ihale kanununa tabi olmadan, rekabete açılmadan, AKP'nin bilinen yandaşlara ihale verme yöntemiyle yapılacak. Eğitim, öğretim ve çocukların geleceği ile ilgili kanun değildir" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com