4+4+4’e en acı itiraz

4+4+4’e en acı itiraz
Acılı aileler yasadaki tehlikelere dikkat çekmek için Ankara’ya çıkarma yaptı.

Okullarda, meydana gelen kazalarda çocuklarını kaybeden acılı aileler öğrencilere 5 yaşında okula başlama şartı getiren yasadaki tehlikelere dikkat çekmek için Ankara’ya çıkarma yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşecek olan aileler okullarda gerekli önlemlerin alınmasını isteyecek

Okullardaki fiziki güvenlik standartlarının sağlanmaması nedeniyle ortaya çıkan kazalarda hayatlarını kaybeden çocukların aileleri, kademeli zorunlu eğitim getiren ve okula 60-72 ay aralığında başlama şartını getiren yasadaki tehlikelere dikkat çekmek için harekete geçti. Gündem Çocuk Derneği’nin destek verdiği aileler, kendi yaşadıkları acıları başka ailelerin yaşamaması için bir araya geldi. Meclis’te ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda yetkililerle görüşmek üzere başkentte buluşan aileler, son 24 ayda 16 çocuğun okullarda çeşitli nedenlerle hayatını kaybettiğine dikkat çekerek ziyaretlerinin amacını “4+4+4 yasası ile okul öncesi eğitim almaksızın okula başlatılacak 5-5.5 yaş aralığındaki çocuklara ilişkin fiziksel güvenlik kaygısını dile getirmek ve okullarda kurulması gereken fiziksel güvenlik denetleme sistemi ile ilgili toplumsal duyarlılık yaratmak” olarak açıkladı.

12 milyon çocuk için mücadele

Vatan'ın haberine göre, Ankara’ya çıkarma yapan acılı aileler arasında yer alan, anaokulunda tuvalette lavabonun üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitiren 6 yaşındaki Efe Boz’un annesi Nurdan Boz, “12 milyon çocuk için mücadele ediyoruz. Benim çocuğum öldü, gitti. Ama 12 milyon çocuk standartlara aykırı şartlarda eğitim görüyor. Olaylara kaderci yaklaşıyorlar. ‘Duvar yıkılır’ diyorsunuz. ‘Hayır, yıkılmaz’ diyorlar. Sonra yıkılıp altında çocuklar can verince ‘Takdir-i ilahi’ diyorlar. Ben oğlum Efe öldüğünden bu yana hep kabus görüyorum. Efe’den sonra okullarda ölen 12 çocuğa elimi uzatıyorum, ama tutamıyorum” dedi.

Endişeleri büyük

Boz, yeni eğitim sisteminden dolayı endişelerinin büyük olduğunu belirterek şu itirazları yöneltti: “4+4+4 çocuklar için yapılmış bir çalışma değil. Çocukları düşünselerdi öncelikle okulların fiziki koşullarını standartlara uygun hale getirirlerdi. 60 aylıkken çocuğu okula göndereceğiz. Peki ama okulun şartları ne kadar uygun? Yaş sınırı küçük. Fiziki şartlar yetersiz. İnanılmaz tehlikeli bir durum var. Anne-babalar çok dikkatli olmalı. Okullarda fiziksel güvenlik ile ilgili etkin bir sistem kurulmadan, altyapı oluşturulmadan daha küçük yaştaki (60 ay) çocukların okula alınmaları ile okullarda yeni yaralanma ve ölüm vakaları olacağından endişe ediyoruz. 60 aylık çocuklar ana kucağından alınıp okula başlayacaklar. Ruhsal ve fiziksel açıdan deforme olacaklar. 50 kişilik sınıflarda tek bir öğretmen nasıl çocuklara hakim olacak?” Diğer aileler de benzer endişeleri dile getirdi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com