4+4+4'te skandal öneri

4+4+4'te skandal öneri
4+4+4 eğitim sistemiyle gündeme gelen “çocuk gelinler” bu defa skandal bir öneriyle gündemde. Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, lise son sınıflar için 'Evlilik dersi' konulmasını önerdi.
Öneri, AKP’li Mamak Belediyesi’nin tartışmalı “başucu rehberini”de hatırlattı.
 
Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezi'ndeki yapılan etkinlikte çok tartışılacak sözlere imza attı.
 
Çamlıca, lise çağındaki gençlerin evlilik eğitimini okulda öğrenmeleri gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "Gençler sanal alemden öğrendiği yuva kurma ve o yuvayı devam ettirme metotları sonucu birkaç yıl sonra boşanma, aile içi şiddet ve huzursuzluklar sonucu istenmeyen hadiseler oluyor. Bu nedenle lise son sınıflara 'Evlilik dersi' konumalı ve işin ehilleri tarafından evlilik dersleri verilmelidir. Hedefimiz; çocukların kalbini kazanmak ise öğretmek istediğimiz şeyi önce kendimiz yapmak zorundayız. Çocuğa anne, baba, öğretmen herkes 'Oku' diyor. Ama, kendileri ellerine kitap alıp okumuyorlarsa çocuk onların ellinde en çok neyi görüyorsa onu örnek alır. Eğer anne ve babaların elinden kumanda aleti düşmüyorsa çocuğu televizyonun başından kaldırmamız mümkün değildir."
 
ÇOCUK GELİNLER
 
AKP’nin yeni 4+4+4  kademeli eğitim sistemi kız çocuklarının erken evliliğini yeniden gündeme taşımıştı. Milli Eğitim Bakanlığı “Bu sistemin böyle bir uygulamaya imkan vereceği yönündeki tartışmalar tamamen maksatlıdır” dese de eğitim sendikaları aynı düşünmüyor.
 
Eğitim-Sen,Çocuk gelinler endişesinin en önemli dayanağı olan bir nokta karanlıkta bırakılmaktadır. Ortaokuldan sonra açık lise uygulaması hangi öğrenciler için geçerli olacak? Bu öğrenciler neye göre belirlenecek? Açık lise uygulaması, ancak özel eğitim gerektiren konularda ve son çare olarak başvurulacak bir uygulama olabilir. Açık liseye devamı serbest bırakmak ve açık lise kaydı üzerinden okullaşmanın artacağını savunmak mümkün değil. Bu bakış açısı okulu sadece kağıt üzerinde bağlı bulunulan bir kuruma indirgemek ve örgün eğitimde okulun sosyal ve kültürel boyutunu tamamen göz ardı etmek anlamına gelmektedir” diyor.
 
AKP'Lİ BELEDİYEDEN “BAŞUCU REHBERİ”
 
Skandal öneri, Ankara Mamak Belediyesi'nin hazırladığı Ailenizin Başucu Rehberi'ni hatırlattı. “Rehber”de ailenin reisinin erkek olduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi: "Erkek hükümettir; yönetir, korur, sahip çıkar, kadın milleti; hükümeti ayakta tutar. Yani erkek baştır, kadın boyundur. Başı nereye isterse oraya çeviririr.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com