450 bin kişi istifa dedi

450 bin kişi istifa dedi
7.7 milyon nüfusu olan İsrail'de önceki gece yaklaşık 450 bin kişi Tel Aviv meydanında toplandı.

Bir yanda Mısır, Libya, Suriye, Ürdün'de yaşanan ayaklanmalarla birlikte gelen 'Arap Baharı', diğer tarafta İsrail tarihinin en büyük protesto gösterisi. İsrail'deki gösterilerin sebebi hayat pahalılığı. 7.7 milyon nüfusu olan İsrail'de önceki gece yaklaşık 450 bin kişi Tel Aviv meydanında toplandı. Bunun yanı sıra diğer bazı şehirlerde de binlerce kişilik küçük grupların protesto gösterisi vardı. İsrail tarihinde düzenlenen en yüksek katılımlı gösteriye ev sahipliği yapan Tel Aviv'de göstericiler, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu istifaya çağırdılar.

İsrail'de hayat pahalılığına ilk tepki Facebook üzerinden Haziran ayında süzme peynir fiyatlarındaki yüksek artış sonrası geldi. Ardından 17 Temmuz'da 25 yaşındaki Daphne Leef'in hayat pahalılığını protesto için çadırını İsrail'in lüks semti Rothschild'ta kurdu. Bunun ardından Leef'e destek arttı, sonrasında 450 bin kişilik gösteri yapıldı.

Tel Aviv'de ana meydanı ve meydana açılan caddeleri tümüyle dolduran gösterciler, parlamento yeni reformlar yapana kadar kadar protestoların süreceğini bildiren sloganlar attı. İsrail'in yeni toplumsal hareketi lideri Yonatan Levy, “Artık insanlar güçlerinin ne olduğunu biliyor ve bundan sonra durmayacaklar” dedi.

İsrail Parlementosunda muhalefette yer alan İşçi Partisi milletvekili Daniel Ben Simon, gösterilerin, İsrail'in politik takvimini yeniden şekillendirdiğini belirterek, “Gelecek seçimlerin tonunu inşa ediyorlar. Biz Filistin sorununa sahibiz. Ama tüm bunların altında yatan toplumsal huzursuzlukla karşı karşıyayız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com