474. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali

474. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali
Festivali'nde saçılacak 5 ton mesir macunu için dua töreni düzenlendi

MANİSA (AA) - Bu yıl 474'üncüsü düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nde saçılmak için karılan 5 ton mesir macununun duası okundu.

Cuma namazı öncesinde Sultan Cami'nde Merkez Efendi, Hafsa Sultan ve Mesir Festivali'ne emeği geçenlerin ruhuna itafen mevlit okutuldu. Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan tarafından okunan mevlit-i şerife Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve vatandaşlar katıldı. 

Cuma namazının ardından Tacikistan Büyükelçiliğinin katkılarıyla hazırlatılan Tacik Pilavı cami avlusunda vatandaşlara dağıtıldı. 

Sultan Cami'den sonra Vali Abdurrahman Savaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan ile Festival Düzenleme Komitesi üyeleri yapılacak mesir duası için "Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği" imalathanesine geldi. Festivalde saçılmak için karılan 5 ton mesir macununun duası İl Müftüsü Cihan tarafından okundu.

Buradaki töreni ardından gazetecilere açıklama yapan dernek başkanı Ufuk Tanık, saçılacak mesir macununun tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydetti.

Pazar günü yapılacak kortej yürüyüşü ve Sultan Cami'de kılınacak öğle namazı ardından Berat Töreni ile saçımın yapılacağını ifade eden Tanık, ''Sultan Cami kubbe ve şerefelerinden saçımı yapılacak 18 noktaya ilave olarak, bu yıl daha fazla kitleye mesir macunu ulaşması amacıyla cami çevresinde belirlenen 20 evin balkonlarından da saçım yapılacak. Tüm vatandaşlarımızı pazar günün törene davet ediyoruz'' diye konuştu. 

 

- Mesir Macunu

İlk olarak Yavuz Sultan Selim'in eşi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca dönemin ünlü ve başarılı hekimi Merkez Efendi tarafından kullanılan mesir macunu, 41 çeşit baharat ve şifalı ottan oluşmaktadır. Hoş ve lezzetli kokusu olan mesir macunu, halk arasında iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle bilinmektedir. Ayrıca mesir macununu yiyenlerin 1 yıl boyunca zehirli böcek sokmalarına karşı korunduğuna inanılmaktadır. 

Manisa'da her yıl düzenlenen festivalde Ayşe Hafsa Sultan'ın Merkez Efendi'ye berat vermesi canlandırıldıktan sonra, hazırlanan macunlar Sultan Camisi şerefe ve kubbelerinden halka saçılmaktadır. 

 

- Yerel seçimler nedeniyle ertelendi

UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi"ne alınan ve bu yıl 474'üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, 21 Mart tarihinde "Mesir Macunu Karma Töreni" ile başlamış, 30 Mart'taki yerel seçimler nedeniyle saçılmasının 22-27 Nisan tarihinde yapılması kararlaştırılmıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com