49 öğrenciye soruşturma

49 öğrenciye soruşturma
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü protesto eden 49 öğrenciye hem üniversite yönetimi hem de savcılık tarafından soruşturma açıldı.

6 Nisan’da Kocaeli Üniversitesi’ni ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü protesto eden 49 öğrenciye çifte soruşturma açıldı. Hem üniversite yönetimi hem de savcılık, protestoyla ilgili olarak soruşturma başlattı...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kocaeli Üniversitesi’ne 6 Nisan 2012’de yaptığı ziyaret bir grup öğrenci tarafından protesto edilmiş, “Parasız eğitim istiyoruz” sloganı atarak gösteri yapan öğrenciler polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaşmıştı. O protestoya katılan öğrencilere çifte soruşturma başlatıldı.

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp’in imzasıyla 49 öğrenciye gönderilen tebligatta şu ifadeler yer aldı: “Üniversitemiz öğrencilerinden bir grup öğrenci, 6 Nisan 2012 Cuma günü Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün üniversitemizi ziyaretini protesto etmek için toplanmış, Emniyet güçlerince defalarca dağılmaları konusunda uyarılmalarına rağmen protesto etmek, Rektörlük binasına yürümek istemeleri sonucunda güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştır."

Delillere bakılıp karar verilecek

"10 Nisan 2012 Salı günü saat 12.00 sıralarında ise, Umuttepe Yerleşkesi Öğrenci Evi’nde toplanan bir grup öğrenci 6 Nisan 2012 tarihinde yaşanan gözaltı sürecini ve Üniversitemiz Rektörlüğü’nü protesto etmek amacıyla Rektörlük binasına yürümek istemişlerdir. Kendilerine müdahale eden güvenlik görevlilerine hakaret ettikleri ve güç kullanarak güvenlik görevlilerinin görevlerini yapmalarını engelledikleri iddia edilmiştir.”

Tebligatta ayrıca, özürsüz olduğu halde veya özrünü zamanında bildirmeyerek savunma vermeye gitmeyen öğrenciler hakkında eldeki delillere dayanarak karar verileceği bildirildi.

‘Bu sözleri açıklayın’

Savcılık soruşturması kapsamında ise 4 Mayıs 2012’de ifadeye çağrılan öğrencilerden, protesto gösterisi sırasında dağıttıkları, “AKP defol, üniversiteler bizimdir” ve “Kocaeli Üniversitesi öğrencileri olarak üniversitemize sahip çıkmak için cuma günü saat 17.30’da Rektörlük önünde buluşuyoruz” ibareli bildirileri açıklamaları istendi. Öğrencilerden söz konusu bildirilerde yer alan, “Bizler Abdullah Gül’ü çok iyi tanıyoruz. 1968 yılında üniversiteye giren Abdullah Gül üniversite içinde ve dışında birçok eli kanlı tertipte ismi geçen MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) militanıdır” şeklindeki sözler hakkında ayrıntılı olarak ifade vermeleri talep edildi. Türk Ceza Kanunu’daki “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299. maddede, “Hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” deniliyor.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com