5 asırlık kültürü yaşatmaya çalışıyor

5 asırlık kültürü yaşatmaya çalışıyor
Osmanlı topraklarında 16. yüzyılda ortaya çıkan ve 19. yüzyılın sonlarına kadar kullanılan Yatağan kılıcının kendine has kullanım şekliyle oluşturduğu kültürü Eskişehir'de kurulan "Yeryüzünün Hilali" anlamına gelen "Hilal-i Ruyi Zemin" grubu tarafından ya

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Osmanlı topraklarında 16. yüzyılda ortaya çıkan ve 19. yüzyılın sonlarına kadar kullanılan Yatağan kılıcının kendine has kullanım şekliyle oluşturduğu kültürü Eskişehir'de kurulan "Yeryüzünün Hilali" anlamına gelen "Hilal-i Ruyi Zemin" grubu tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.

Grubun kurucusu Mehmet Ali Irmak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı'da kullanılmış "Yatağan kılıcı" diye bilinen bu kılıcın kültürünü yaklaşık 9 yıldır kısıtlı imkanlarla yeğeni Eyüp Aydemir ile ayakta tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Yatağan kılıcının 16. yüzyılda Osmanlı topraklarında ortaya çıktığını ve giderek yaygınlaştığını belirten Irmak, şöyle konuştu:

"Bu kılıç, farklı çelik formundan yapılmış içe bükey namlusu ve yanlara doğru kulak biçimindeki kabza formuyla ayrı bir öneme sahiptir. 19. yüzyıl sonlarına kadar aktif olarak kullanılmıştır. Kullanıldığı zaman zarfında kendine has kullanım kültürü oluşmuştur. Ateşli silahların gelişimiyle tamamen unutulmuştur. Biz de bu kültürü 9 yıldır yaşatmaya çalışıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuya büyüklerimizin destek olmasını istiyoruz."

Bu kültürü sonraki kuşaklara aktarabilmek için spor şeklinde sunduklarını ifade eden Irmak, "Spor şeklinde gösterilerimizi yapıyoruz. 5 ayrı şehirde 9 gösteriyle bunu tanıttık" dedi.

 

- Osmanlı tokadı da kılıç kullanımıyla ortaya çıkmış"

 

Yatağan kılıcının estetik bir yapısının olduğunu dile getiren Irmak, şöyle devam etti:

"Yaptığımız araştırmalarda Osmanlı tokadı da yatağan kılıç kullanımıyla ortaya çıkmış bir kültür. Bu kültürlerin ikisi de birlikte ortadan kalkmış. Biz bu kültürleri yaşatmak istiyoruz. 5 asırlık geçmişe sahip, atalarımızın topraklarımızı vatan yapmak için gözlerini kırpmadan canlarını verdiği ve kanlarının bulaştığı bu kültürü yaşatmak istiyoruz, amacımız bu."

Hilalin Türk ve Müslümanlar için önemli olduğuna değinen Irmak, Yatağan kılıcının da hilale benzediği için gruba "Yeryüzünün Hilali" anlamına gelen Hilal-i Ruyi Zemin adını verdiklerini vurguladı.

Irmak, grup olarak çeşitli organizasyonlarda yaptıkları gösterilerle söz konusu kültürü yaşatmaya çalışıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com