5 bin konut daha jeotermal ile ısıtılacak

5 bin konut daha jeotermal ile ısıtılacak
8 bin dolayında konutu jeotermal enerji ile ısıttığı için Türkiye'de ilçeler bazında liderliği elinde bulunduran Kütahya'nın Simav Belediyesi, 5 bin konutu daha ısıtmak için yeni bir çalışma başlattı.

8 bin dolayında konutu jeotermal enerji ile ısıttığı için Türkiye'de ilçeler bazında liderliği elinde bulunduran Kütahya'nın Simav Belediyesi, 5 bin konutu daha ısıtmak için yeni bir çalışma başlattı.
İlçede jeotermali yaygınlaştırmak için geçen yıl kapısını çaldığı İller Bankasından 7 milyon TL'lik malzeme alım kredisi temin eden belediye, havaların ısınmasıyla birlikte 101 Evler, Karakür ve Esenevler Mahallesinde sayıları 5 bini bulan konutları ısıtabilmek için harekete geçti.
İlk iş olarak ilçeyi ısıttıktan sonra kanalizasyona bıraktığı 50 dereceye düşen sıcak suyu kaynağında reenjekte edebilmek için 1 milyon 300 bin TL harcama yaparak 5 kilometre mesafedeki Eynal Kaplıcalarına yerin altından geri götüren Simav Belediyesi, ardından 5 bin konutu ısıtabilecek yeni bir sıcak su kuyusu açmak için MTA'ya başvurdu. Bölgede yapılan etütler sonucu Yeşilova köyü hudutları içerisinde yerin bin metre altında bulunan 180 derecelik sıcak suyu yeryüzüne çıkarmak için yeni bir çalışma başlattı. Bu arada yeni dönemde ısıtmayı planladığı 101 Evler Mahallesinde bir yandan sokaklara yeraltı boruları döşerken bir yandan da ısı dağıtımını sağlayacak eşanjör merkezi binası yapımına başladı.
Çalışmaların belirlenen hedefler doğrultusunda aksamadan yürüdüğünü ifade eden Başkan Karahan,' Söz verdiğimiz gibi bu yıl 101 Evler, Karakür, Esenevler ve Kekliktepe Mahallelerinde sayıları 5 bini bulan konutları jeotermal enerjiyle ısıtmak istiyoruz. Sözünü ettiğimiz mahallelerdeki konut sayısı her ne kadar 5 bin gibi gözükse de biz ileriyi düşünerek yeraltına 10 bin konutu ısıtabilecek bir sistem kuruyoruz' dedi.
Jeotermal enerjinin ucuz, temiz enerji olduğunu ve ilçenin kendi öz kaynakları olduğu için değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Karahan, 'Jeotermal enerjiyi vatandaşa en iyi ve en ucuza götürme gayretindeyiz. Simav adına çok önemli bir işe başladığımıza inanıyorum' dedi.
Jeotermal enerjinin öneminin vatandaşlar tarafından da anlaşıldığını dile getiren Başkan Karahan, ilçenin 16 mahallesinde yaşayan vatandaşlar jeotermal enerjiyi istiyor. Bizde jeotermal enerjiyi daha geniş bölgeye yaymak için yeni bir çalışma başlattık. Kış gelmeden hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum' diye konuştu.
Belediye'nin bu günlerde 101 Evler Mahallesinde sürdürdüğü jeotermal çalışmaları vatandaşları da heyecanlandırdı. Belediye bir yandan cadde ve sokaklarda yeraltına boru döşerken vatandaşlar da evlerine sıcak su alabilmek için sıhhi tesisatçılara akın ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com