5. Çaltılı Köyü Bahar ve Bakla Şenliği

5. Çaltılı Köyü Bahar ve Bakla Şenliği
Tavşanlı ilçesine bağlı Çaltılı köyünde bu yıl 5'incisi yapılacak ''Bahar ve Bakla Şenliği''nde çeşitli etkinlikler ve Türk Halk Müziği konserleri sunulacak

KÜTAHYA - Tavşanlı ilçesine bağlı Çaltılı köyünde bu yıl 5'incisi yapılacak ''Bahar ve Bakla Şenliği''nde çeşitli etkinlikler ve Türk Halk Müziği konserleri sunulacak.
Şenlik Komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, şenlik, köyde ve köy dışında yaşayan Çaltılıları bir araya getirip eğlenmelerini, kaynaşmalarını ve paylaşımlarda bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenecek.
Köyde üretilen baklanın tanıtılması, köyün gelenekleri, kültürü ve türküleri gelecek nesillere aktarılmasının hedeflendiği şenlikte bu yıl geçen yıllara göre daha fazla etkinliğe yer verilecek.
Çaltılı Köyü Güzelleştirme ve Eğitime Katkı Derneği ile Köy Muhtarlığının organize ettiği şenlik, 22 Mayıs sabahı saat 09.00'da başlayacak trap atış yarışmalarıyla başlayacak. Tavşanlı Avcılar ve Atıcılar Kulübünün desteğiyle gerçekleştirilecek ve 4 saat sürecek yarışmanın birincilerine av tüfeği hediye edilecek.
Şenlikte, yaklaşık 60 yıl öncesine kadar köyde yaşatılan Ayakçıl yarışması da organize edilecek. Yarışmacılar, ayaklarıyla budaklı uzun tahtalara basıp koşacaklar.
Lunaparkta çeşitli eğlencelerin de bulunacağı şenlikte, Bursa'dan Özel Hayat Hastanesi, Eskişehir'den Özel Acıbadem Hastanesi, Kütahya'dan Özel BSK Anadolu Hastanesi ve Özel Kent Hastanesi ekiplerince ücretsiz sağlık taramaları düzenlenecek. Uçurtma şenlikleri, en iyi bakla yetiştiricilerine ödül verilmesi, bakla ağası seçilmesi gibi etkinliklere de yer verilecek şenliğin sloganı, ''Ye baklayı, at taklayı'' olarak belirlendi.
Şenlik, Tavşanlı Mehmet Tarhan İlköğretim Okulunun halk oyunu gösterisiyle Türk Halk Müziği sanatçıları Makbule Kaya, Emel Örgün, Menteşeli Yunus ve Pınar Kömürcüoğlu tarafından birer konser verilmesiyle saat 18.00'e kadar sürecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com