"5. GAPTARM ve 10. GAPFOOD Fuarı"na doğru

5. GAPTARM ve 10. GAPFOOD Fuarına doğru
Akort Fuarcılık tarafından GSO işbirliğiyle düzenlenen fuar, 6-9 Şubat arasında gerçekleştirilecek- GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: "Fuarlar, sektörde en son ürünlerin ve yeni teknolojilerin sergilenmesinin yanı sıra işletmelere önemli ticari bağlan

Gaziantep, geleceğin stratejik sektörleri arasında yer alan tarım ve hayvancılıkta iki önemli fuara ev sahipliği yapacak.

Gaziantep Sanayi Odası'dan (GSO) yapılan açıklamaya göre, Akort Fuarcılık tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteği ve GSO işbirliğiyle düzenlenen "5. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı" (GAPTARIM) ile "10. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı" (GAPFOOD), 6 Şubat Perşembe Ortadoğu Fuar Merkezi'nde açılacak.

Ulusal düzeyde organize edilen fuarda, üreticilerin her türlü tarımsal faaliyetlerini ve ürünlerini sergilemesinin yanı sıra çiftçilerin ihtiyaç duyduğu hizmetler, modern tarım teknolojileri, son teknolojiye sahip makine ve sistemler yer alacak. Gaziantep'in yanı sıra Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Kocaeli, Mersin, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa ve Trabzon'dan katılımın olacağı fuarda, yaklaşık 120 firma stant açacak. 9 Şubat'a kadar sürecek fuarda, çiftçileri bilinçlendirme ve hayvancılığı teşvik amaçlı çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı açıklamada, dünyada hızlı nüfus artışı, tarımsal alanların daralması ve küresel ısınma gibi nedenlerle tarımsal ve hayvansal üretimin önem kazandığını belirtti.

Tarım ve hayvancılığın bu nedenle geleceğin en stratejik sektörleri arasında gösterildiğine dikkati çeken Konukoğlu, Gaziantep'in tarımsal üretim anlamında yüksek kapasiteye sahip olmadığını vurguladı.

Gıda sektörünün ise kent ekonomisinde tekstilden sonra ikinci sırada yer aldığına işaret eden Konukoğlu, şunları kaydetti:

"Çevre illerde üretilen ürünler burada işlenerek ekonomiye kazandırılıyor. Gıda sanayisi içinde ağırlıkla buğday unu, bulgur, bitkisel sıvı yağ, kakaolu ürünler, gofret, bisküvi, makarna ve irmik, şekerleme, tahin helva ve reçel, Antep fıstığı ve kuruyemiş üretimi gerçekleştiriyoruz. Gıda sektöründe modern işletmelere sahip Gaziantep, söz konusu ürünlerde Türkiye üretiminin önemli bölümünü gerçekleştirmektedir. Bir zamanlar canlı hayvan ihracatında merkez konumunda bulunan Gaziantep'te, bakanlığın sağladığı hibe ve desteklerle son dönemde yeni hayvancılık işletmeleri kuruldu."

- "Tarımda verimliliği artırmalıyız"

Türkiye'nin tarımsal potansiyelini yeterince değerlendirebilmesi için yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi ve ihraç edilmesi, modern gıda sanayi ve hayvancılık merkezleri kurulması gerektiğini vurgulayan Konukoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Hem topyekun kalkınma hem de işsizlik sorununun çözümü için tarım, kritik öneme sahip. Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın ilk 5 tarım ülkesi arasında yer almayı, 150 milyar dolar tarımsal hasılat ve 40 milyar dolar tarımsal ihracata ulaşmayı hedefleyen Türkiye, sürdürülebilir tarımsal büyümeyi sağlamalıdır. Bu sektörde teknoloji kullanımı ve verimliliği artırmalıyız, tarım ve hayvancılık sanayini geliştirmeliyiz. Bu açıdan GAPTARIM ve GAPFOOD fuarları, sektörde en son ürünlerin ve yeni teknolojilerin sergilenmesinin yanı sıra işletmelere önemli ticari bağlantı kurma fırsatı sağlaması açısından önem taşıyor."

Muhabir: Zerin Özdilek
Yayınlayan: Mustafa Yıldız

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com