"5 Haziran Dünya Çevre Günü" Kütahya'da Kutlandı

"5 Haziran Dünya Çevre Günü" Kütahya'da Kutlandı
Çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olan Dünya Çever Günü Kütahya'da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olan Dünya Çever Günü Kütahya'da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

5 Haziran Dünya Çevere Günü etkinliklerine; Kütahya İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu, İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, Belediye Başkan Yardımcıs Halil Toklu, AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu ve daire müdrüleri ile çok sayıda okul öğrencileri katıldı.
Kütahya Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşma yapan Kütahya İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu çerverenin ve ormanların neden tahribata uğradığı ile ilgili bilgiler verdi.
İnsan nüfusunun giderek artmasına paralel olarak ihtiyaçların karşılanması için sanayi tesisleri, zirai faaliyetler ile ilaçlar yaygınlaşmış ve beraberinde birçok çevre sorunları dünya gündeminin önemli problemleri içerisinde yer aldığını vurgulayan Kütahya İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu, çevrenin yeterince korunmaması sonucu; iklim değişiklikleri, denizlerin, akarsuların, tarım arazilerinin kirlenmesi gibi olumsuzlukların baş gösterdiğini söyledi.
Bunlara bağlı olarak ise buzulların erimesi, mevsim normallerinin üstünde ani yağışlar, rüzgârlar veya kuraklık, canlı çeşitliliğinin azalması, gıda zehirlenmeleri, hastalıkların artması gibi olumsuzlukların dünyada ve Türkiye'de de yaşanmaya başladığını vurgulayan Kuşcu, toplum olarak dünyanın kirlenmesinin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.
Çevrenin korunması konusunda devletlerin üzerine düşen görevlerle birlikte vatandaş olarak veya birey olarak bizlere de görevler ddüştüğünü vurgulayan Kuşcu:'Öcelikle, torunlarımızın bize emaneti olan ormanlarımızı, meralarımızı, topraklarımızı bilinçsiz olarak kullanmamalıyız. Akarsuları, yer altı sularını bilinçsiz kullanmamalı, atık atmamalıyız. Biyolojik çeşitliliğin ve ekolojik dengenin devamını sağlamak hepimizin görevidir' dedi.
“05 Haziran Dünya Çevre Günü' çevre bilincin oluşturulmasında büyük önem taşıdığını vurgulayan Kuşcu, çevre sorunlarının çözümünde alınabilecek pek çok önlemin yanında, yaşamın sürdürebilmesi için gereği kadar tüketip, aşırıya kaçmadan çevreye zarar vermeden bir yaşam anlayışının geliştirilmesinin önemine de değindi.
Dünya Çevre Günün etkinlikleri, bütün canlıların hayatını sürdürmesi için tabiat ve çevrenin öneminin bir kez daha yüksek sesle dile getirildiği, çevre duyarlığının artırılması ve daha güzel bir dünya için herkese yapılan açık bir davet olduğunu belirten Kuşcu, herkesin bu davete kulak vermesi gerektiğini de vurguladı.
Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç'in başkenti Stockholm'de birçok ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihini “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul edildiği de hatırlatıldı.
04 Haziran 2010 Cuma günü saat 10.00'da Valilik Makamını ziyaret, saat 10.30'da Atatürk Anıtına Çelek Sunumu, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı, Çevre Andı, Konuşmalar ve devamında saat 10.30'da “çevre yürüyüşü” yapıldı.
Çevre Günü nedeniyle 3-4-5 ve 6 Haziran tarihlerinde Enne Mesire Alanında izci Grubu etkinlikleri, 4 ve 5 Haziran tarihlerinde Cumhuriyet Caddesi Sevgi Yolu girişinde Geri Kazanım etkinlikleri gerçekleştirlidi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com