5. İcra mı geliyor?..

5. İcra mı geliyor?..
2002 yılında Kütahya'da iki icra dairesi ve yaklaşık 15 bin dolayında icralık dosyanın olduğu 2011 yılında ise beşinci icra dairesinin kurulmak üzere olduğu ve icralık dosya sayısının Kütahya'da 70 bine ulaştığı TBMM'de tartışılarak, Kütahya'da

2002 yılında Kütahya'da iki icra dairesi ve yaklaşık 15 bin dolayında icralık dosyanın olduğu 2011 yılında ise beşinci icra dairesinin kurulmak üzere olduğu ve icralık dosya sayısının Kütahya'da 70 bine ulaştığı TBMM'de tartışılarak, Kütahya'da icralık dosyaların neden bu kadar giderek arttığı Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya soruldu.
-2002 YILINDA 2 OLAN İCRA MAHKEMESİ 5'Mİ ÇIKACAK?-
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Kütahya'da giderek artan İcra Mahkemeleri ve buna parelel olarak artan icralık dosyalar oldu. Kütahya Milletvekili Alim Işık, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya; icralık dosyaların ve İcra ahkemlerinin Kütahya'da neden arttığını sordu.
Işık, Kütahya'da artan işsizliğin ve yoksulluğun halkı icralık duruma düşürdüğünü savunarak, Hükümetin artan işsizliğe ve yoksulluğa karşı somut adımlar atmak yerine çözümü icra mahkmeleri kurarak aradığını bu durumun da halkı mağdur ettiğini ifade etti.

“DOSYA SAYISI
70 BİNLERE ULAŞTI”
Kütahya'da 2011 yılı içerisinde borçlarını ödeyemeyen çok sayıda kişinin icra takibi ile karşı karşıya kaldığı, 2011'de icralık dosya sayısının 70 binlere ulaştığı bu nedenle 2011 yılı içerisinde 5. icra mahkemesinin Kütahya'da kurulacağı söylentileri muhalefet ile hükümet arasında sert tartışmalara neden oldu.

“VATANDAŞLAR EKONOMİK
KISKAÇ ALTINDA”
2002 yılında 2 icra dairesi bulunan Kütahya'da 2010 yılına gelindiğinde 4 icra dairesi bulunduğunu TBMM'de dile getiren Işık, 2011 yılı içerisinde ise 5. icra dairesinin kurulacağı söylentilerinin Kütahya halkını tedirgin ettiğini belirterek; “Vatandaşlarımız aldıkları kredileri, ekonomik sıkıntılarından dolayı ödeyememişler ve icra takibine düşmüşlerdir. İşverenler işçilerinin maaşlarını ve sosyal haklarını ödeyemedikleri için davalarda büyük bir artış yaşanmaya başladığı ifade ediliyor” dedi.

“VATANDAŞI İCRAYA DÜŞÜREN NEDENLER NEDEN ARAŞTIRILMIYOR”
AK Parti Hükümet'nin bu konuda detaylı bir açıklma yapması gerktiğini Devlet Bakanı Yazıcı'ya yönelten Işık, Kütahya'nın ve Kütahya halkının icra mahkemlerine düşüren nedenlerin hükümet tarafından neden tespit edilemediğini ve neden çözüme kavuşturulmadığını ifade etti.

YAZICI: “DÜZENLEMELERİMİZ OLACAK”
Devlet Bakanı Yazıcı ise; “Sadece icra cezalara ilişkin düzenleme var. İcra alacaklarının, tabii ki doğrudan doğruya değil ama dolaylı olarak tahsilini ilgilendiren bir düzenleme, icra cezaya ilişkin, icra cezaların daha hızlı işlemesi bakımından bir düzenlememiz var.” şeklinde sorulan sorulara cevap verdi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com