5. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi

5. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi
İçişleri Bakanı Ala:

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Kaza istatistikleri bizim bu alanda başarılı olduğumuzu gösteriyor. Ancak insan hayatı söz konusu olunca istatistiklerin çok anlamı kalmıyor. Ne kadar aza indirirseniz indirin eğer ölüm varsa sizin yapacağınız çok iş var demektir" dedi.

Ala, Emniyet Genel Müdürlüğünce ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenen 5. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi'nin açılışında yaptığı konuşmaya, Soma'daki faciada hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır dileyerek başladı. Bakan Ala, bugüne kadar trafik kazalarında yaşamını yitirenlere dae Allah'tan rahmet, dün, TEM otoyolundaki kazada yaralananlara şifa diledi.

Sempozyumu düzenleyenlere teşekkür eden Ala, burada bilim insanlarının trafik güvenliğinin arttırılması için ortaya koyacakları her proje, fikir ve düşüncenin kendileri açısından önemli olduğunu vurguladı. Ala, "Sempozyumda ortaya konulacak düşünceler milletimize daha kaliteli güvenlik hizmeti sunma konusunda bizlere yardımcı olacaktır" diye konuştu. 

İçişleri Bakanlığının bütün kadrosuyla sempozyumda ortaya çıkacak yeni düşünceleri pratiğe aktarmayı bir görev bildiğini ifade eden Ala, şöyle devam etti:

"AK Parti hükümetleri döneminde ulaşım altyapısı konusunda elde edilen başarılar, bölünmüş yollar, havayolunda ulaşım imkanının artması, hızlı tren projeleri ve deniz yoluna ilgimiz, kazalarda dikkate değer azalma sağladı. Ulaşım alanında Türkiye kalkınma hamlesini sürdürüyor. Kaza istatistikleri bizim bu alanda başarılı olduğumuzu gösteriyor. Ancak insan hayatı söz konusu olunca istatistiklerin çok anlamı kalmıyor. Ne kadar aza indirirseniz indirin eğer ölüm varsa sizin yapacağınız çok iş var demektir. Elde ettiğimiz başarılar üzerine değil, elde etmemiz gereken başarılar üzerine bu toplantıyı yapıyoruz."

Sempozyuma katılan bilim insanlarına seslenen Ala, "Bu işe gönül vermiş insanlar, sizde bilgi ve birikim var. Bizde de irade var. Ortaya koyacağınız projeleri bize sunulmuş birer fırsat olarak telakki ediyoruz. Çünkü millet size, bize emek verdi. Bize yetki, size de üniversitelerde bilgi edinme imkanını verdi. O zaman hepimiz kendinde olanı bir araya getirip millete hizmet etmeliyiz" dedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ise Dünya Sağlık Örgütünce bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen trafik kazalarının tüm ülkelerin mücadele ettiği en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi. Tek başına polisiye tedbirlerle kazaların önüne geçilemeyeceğini aktaran Kılıçlar, toplumun tüm kesiminin çabasıyla kazaların aza indirilebileceğini belirtti.

Bakan Ala, konuşmaların ardından Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik güvenliğinin arttırılmasına yönelik düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödül verdi.

23 Mayıs'a kadar sürecek sempozyumda "yerel yönetimler ve trafik" konusunda panel düzenlenecek ve çeşitli akademik bildiriler sunulacak.

Çoğu trafik güvenliğine yönelik faaliyet gösteren çeşitli firmaların katılımıyla düzenlenen fuar da 23 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com