"5 Kırık Kamera" belgesel filmi BM'de gösterildi

5 Kırık Kamera belgesel filmi BMde gösterildi
Filmin yönetmenlerinden İmad Burnat:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) -  "BM 2014 Filistin Halkıyla Dayanışma Yılı"  etkinlikleri kapsamında, Filistin halkının İsrail işgali altındaki yaşamlarını anlatan "5 Kırık Kamera" adlı belgesel film, yönetmenlerden İmad Burnat'ın da katılımıyla BM'de gösterildi.

Uluslararası yarışmalardan ödül kazanan ve Oscar'a aday gösterilen belgesel film, İsrail işgali altındaki Filistin halkının günlük yaşamlarını ve çocukların silah sesleri ve asker gözetimi altındaki hayatlarını konu ediyor.

Filmin gösteriminin ardından diplomatlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve izleyicilerin sorularını yanıtlayan Burnat, filmin, gösterildiği her ülkede önemli bir ilgi topladığını söyledi.

Burnat, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaşayan insanların Filistin sorununu çok duymalarına rağmen yeteri kadar anlayamadığını anlatarak, bu filmle işgal edilen topraklardaki yaşamı hissetmelerini amaçladığını dile getirdi.

-"İsrail'e baskı yapılmalı"-

Filistin halkının sorunlarını BM platformunda dile getirmiş olmaktan memnuniyet duyduğunu da kaydeden Burnat, "Filistin halkının yaşadığı sorunları dünya ile paylaşmak istedim. Film çok ülkede gösterildi ve çok beğenildi. İnsanlar bizim acımızı anlayıp hislerimize ortak oluyor. Ama sadece hislerimizin paylaşılması sahadaki durumu değiştirmiyor. Sorunun çözümü için uluslararası toplum, bağımsızlığımızı kazanma ve eşit bir şekilde yaşayabilmemiz için İsrail üzerinde baskı oluşturmalı. Çocuklarımızın geleceği için kaygılıyız" dedi.

Yeni film projeleri gerçekleştirmeyi düşündüğüne de değinen Burnat, "5 Kırık Kamera" filminin çekimden yayın aşamasına gelmesinin 6 yıldan fazla bir süre aldığını, yeni projelerin de bir kaç yıl sürebileceğini söyledi.

Film gösteriminin ardından konuşan Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Masur da 2014 yılının BM Genel Kurulu tarafından "Filistin Halkıyla Dayanışma Yılı" ilan edildiğini hatırlatarak, uluslararası toplum ve BM kurumlarının kendilerine verdiği desteğe teşekkür etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com