5 kişilik tecavüz davası başladı

5 kişilik tecavüz davası başladı
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 5 kişinin tecavüz ettiği 5 çocuk annesi 28 yaşındaki H.Ö. ile ilgili dava, Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.
30 Nisan'da yaşanan tecavüz ile ilgili 2'si tutuklu 5 kişi, TCK'nın 102'nci maddesi gereğince 'tecavüz, hürriyetten yoksun bırakma, cebir ve tehdit' suçlamasıyla yargılanıyor.

Sanıklar hakkında 7 ila 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Cizre İlçesi'nde 30 Nisan tarihinde, 5 kişinin tecavüzüne maruz kalan 5 çocuk annesi 28 yaşındaki H.Ö'nün davası bugün Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Davada, mağdure H.Ö. ile tutuklu olarak yargılanan S.G. ve A.Ö. isimli 2 sanık hazır bulunurken, şüpheli 3 kişi ise hala aranıyor. Sabah saatlerinde başlayan yargılama, akşam saat 16.00'ya kadar sürdü. Sanıklar, verdikleri ifadelerde H.Ö. adlı kadına tecavüz etmediklerini iddia ederek, kendilerine bir komplo düzenlendiğini ve suçsuz olduklarını ileri sürdü.
 
Mağdur H.Ö. adlı kadın da sanıkların bu beyanları karşısında fenalaşarak ifade vermeden mahkeme salonunu terketmek zorunda kaldı. Şırnak Devlet Hastanesi'ne götürülen H.Ö., tedaviye alındı. Saat 16.30'a kadar devam eden duruşmada H.Ö.'nün avukatı Aycan İrmez, müvekilinin ruh halinin iyi olmadığını, dolayısıyla ifade veremeyecek durumda olduğunu savunarak, 2 sanığın tutukluluk hallerinin devamına, haklarında yakalama kararı bulunan 3 kişinin de yakalanarak adalet önüne çıkarılması talebinde bulundu. 
 
Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, mağdur H.Ö.'nun sağlık durumu gözönünde bulundurulmasına karar vererek duruşmayı 18 Ekim tarihine erteledi. 
 
BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP Merkez kadın sözcüsü Kibriye Evren, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan ve çok sayıda BDPli kadın, tecavüze uğrayan H.Ö.'ye destek amacıyla duruşmayı izledikten sonra valilik binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, "Tecavüze uğrayan kadının çocuğuna devlet bakar anlayışının ve N.Ç. davasında, içerisinde kamu görevlililerin de bulunduğu beratla sonuçlanmıştı. Cizre'de 5 kişi tarafından tecavüze uğrayan bir kadına da bugün Şırnak'ta tanıklık ettik. Bizler kadınlar olarak özgürlük mücadelemizin içerisinde bu tür davaların faillerinin hiçbir zaman suçsuz kalmayacağına ve bu davaların takipçisi olacağımızı bir kez daha burada kamuoyuna paylaşıyoruz. Biz biliyoruz ki, bölgeye atanan binlerce imamların ne için gönderildiğini de çok iyi biliyoruz. Bu bir devlet politikasıdır. Kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran bir politikadır. AKP hükümetini iktidara geldiği günden beri kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 yüz arttığını, istatistiki bilgiler hepimize sunmuştur. Bunun için biz burada bir kez daha haykırıyoruz. AKP kürtaj meselesiyle ve kadına yönelik bakış açısıyla bir kez daha kadın nezdinde yere gömülecektir. Bizler buradan kadın meclisi olarak, BDP'li kadınlar olarak, AKP politikalarını bir kez daha lanetliyoruz. Tecavüzcülerinde cezasız kalmaması için adalete çağrıda bulunuyoruz" dedi.
 
Daha sonra, BDP Merkez Kadın Sözcüsü Kibriye Evren ve Berivan Kayaş da birer konuşma yaparak, bilinçli politikaların sonucu olarak erkek egemenliğinin hakim kılmaya çalışan AK Parti'yi sert bir dille eleştirdi. BDP'li kadınlar, 'Kadın, yaşam özgürlük' sloganlarını attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com