5. Mükemmel Paydaş İlişkileri Buluşması

5. Mükemmel Paydaş İlişkileri Buluşması
TSE Başkanı Şentürk: "Mobilya, tekstil, yapı malzemeleri gibi sektörler bizim dünyaya standart ihraç edebileceğimiz sektörler ama bu sektörlerde henüz standartları belirleme noktasında gerekli adımları atamadığımız için istenilen sonuçlara ulaşmış değiliz

KAYSERİ (AA) - Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, "Mobilya tekstil yapı malzemeleri gibi sektörler bizim dünyaya standart ihraç edebileceğimiz sektörler ama bu sektörlerde henüz standartları belirleme noktasında gerekli adımları atamadığımız için istenilen sonuçlara ulaşmış değiliz" dedi.

Şentürk, bir otelin toplantı salonunda TSE ve İstikbal AŞ işbirliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen "Mükemmel Paydaş İlişkisi Buluşması"nda yaptığı konuşmada, standartlarda söz sahibi olunamadığı, standartları belirleyen ülke olunamadığı takdirde Türkiye'nin geleceğinin çok parlak olmasının mümkün olmadığını söyledi.

İş dünyası ve TSE arasında kurulacak güçlü bağların Türkiye'de standartların oluşmasına katkı sağlayacağına dikkati çeken Şentürk, şunları kaydetti:

"Bu oluşan standartlar da uluslararası standartlara dönüştürülerek iş dünyamızın küresel ticarette söz sahibi olmasına imkan verecektir. Mobilya, tekstil, yapı malzemeleri gibi sektörler bizim dünyaya standart ihraç edebileceğimiz sektörler ama bu sektörlerde henüz standartları belirleme noktasında gerekli adımları atamadığımız için istenilen sonuçlara ulaşmış değiliz. İş adamlarının eline çanta alarak pazar pazar dolaşıp mal satma dönemi kapanmaya başladı. Artık tüm dünya ülkeleri serbest ticaretin kuralları karşısında kendi pazarlarını koruyabilmek için standartlara dayalı koruma politikaları devreye sokuyor. Serbest piyasa anlayışını tehdit eden, ciddi anlamda gelişmekte olan ülkeler aleyhine olan bu duruma karşı ancak ve ancak standardizasyon alanında güçlü iş birlikleriyle mücadele edebiliriz."

- Markalaşmanın önemi

Küresel çapta markalaşılması gerektiğini ifade eden Şentürk, kendisine "Türkiye'nin markası var mı?" diye sorular sorulduğunu kendisinin de üzülerek çok güçlü markası olmadığını söylediğini belirtti.

Şentürk, Türkiye'de birkaç istisna dışında işletmelerin hiçbirinin markalaşmaya giden yolu doğru bilmediğini ifade ederek, "Reklam yaparak, reklamlara para basarak marka olabileceğini zanneden şirketlerimiz 'yolunacak kaz' mantığına teslim oluyor. Markalaşmanın olmazsa olmaz yolu önce standarda uygun üretim yapmaktan geçiyor. Daha sonra bu üretimi, kurumu standartlaştırarak gerçekleştirmek, arkasından da daha üst kalite seviyesine yükseltmek gerekiyor. Yakaladığınız kendi kalitenizi de uluslararası standart haline dönüştürerek rakipsiz olmak lazım. Başka türlü marka olunmaz" şeklinde konuştu.

TSE Başkanı Şentürk, 30 ülke 43 ofisle yurt dışında Türkiye'yi temsil ettiklerini kaydederek, Irak'la anlaşma görüşmelerinin devam ettiğini ve kısa bir süre içinde anlaşma sağlayacaklarını anlattı.

İran ile de anlaşma görüşmelerine başlayacaklarını vurgulayan Şentürk, "Hedefimiz iş dünyasının işini kolaylaştırmak. İş adamlarımız hangi ülkeye girecekse ondan önce o ülkeye girip gerekli teknik anlaşmaları yapmak. Bugüne kadar bu yapılamadığı için iş dünyamız gerçekten çok çile çekti. Gidecek müşteriyi bulacak, malının kalitesine inandıracak bir sürü uğraşacak ondan sonra mal satacak. Dünyada böylesine saçma sapan ihracat politikası yürüten ülkelerden birisi biziz. Önce ben gider teknik alt yapıyı hazırlarım, iş dünyamız da bu teknik altyapı sayesinde pazara rahatlıkla girer" ifadelerini kullandı.

Şentürk, konuşmasının ardından İstikbal Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak'a, Toplumsal Güvenlik - İş Güvenliği Yönetim Sistemleri Belgesi TSE 22301'i verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com