5 polis açığa alındı

5 polis açığa alındı
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih’te bir vatandaşa şiddet uygulayan polis memurları hakkında hemen soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Vali Mutlu, yapılan ilk soruşturmada olaya karıştıkları belirlenen 5 polisin açığa alındığını belirtti.
 
Vali Hüseyin Avni Mutlu, Fatih’te polis memurlarının, bir vatandaşa eşi ve çocukları önünde şiddet uyguladığını gösteren video görüntüleriyle ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu. Yaşanan olayın herkesi üzdüğünü ifade eden Mutlu, “Fatih ilçemizde gece yarısı ileri bir saatte aldığım bilgiye göre ilk etapta bir kimlik kontrolü yapma amacıyla oluşan daha sonra da tartışmayla büyüyen ve bir vatandaşımızı kontrol etmek için uyguladıkları aşırı gücün sonucunda hepimizi üzen birtakım görüntüler yansıdı. Tabii emniyet teşkilatımız İstanbul’da 40 bin personeliyle canıyla, kanıyla İstanbul’a hizmet etmek bu hizmetini yaparken hukuk içersinde güvenlik hizmetlerini verebilmek için gayret sarf ediyor. Öncelikle emniyet teşkilatımızın bu noktadaki duruşunu paylaşmak ve bu gayretlerinden dolayı onlara teşekkür etmek istiyorum.” dedi.
 
Yaşanan olayda vatandaşa şiddet uygulayan polis memurlarının hadlerini aştıklarını ifade eden Mutlu, şunları söyledi: “Ama maalesef bu olayda olduğu gibi haddi aşan, aşırı şiddete vatandaşımızı maruz bırakan ve elindeki yetkiyi güç kullanma yetkisini bu şekilde aşırı bir şekilde uygulamış olan memurlarla ilgili de hiçbir zaman tavizsiz bir duruşumuz var. Derhal bunla ilgili disiplin soruşturmasını başlattık ve ilk belirlemiş olduğumuz, olaya karışan ve bu olayda ilgili vatandaşımızı darp eden ve yetkilerini aşırı kullanan, şiddet tatbik eden personelle ilgili 5 açığa alma işlemi yaptık. Soruşturmalarımızı tamamlayacağız. Üzücü bir olay. Çok ender de olsa kabul etmemiz mümkün değil. Görev yapılırken görevin bu şekilde ifrata kaçılarak yapılmasına hiçbir şekilde tavizimiz yok. Bu konuda idare olarak, emniyet olarak duruşumuz çok net; bunu herkes biliyor. Bu konuda süratli disiplin soruşturmasını yaparak başlattık. Haklarında yapılacak disiplin soruşturması sonucunda hangi ceza gerekiyorsa yasalar çerçevesinde tatbik edeceğiz."
 
Hüseyin Çapkın: Dayak olayına karışan polislere görevden el çektirdik
 
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Fatih’te polislerin bir sürücüyü darp etmesi olayının üzücü olduğunu ve polislerin görevlerinden el çektirildiğini söyleyerek, “Her türlü ihtimali her yerde değerlendiriyoruz.” dedi.
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden çıkışı sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hüseyin Çapkın, olayın üzücü olduğunu belirtti. Çapkın, “Polis hizmet ederken halka müşfik davranmak zorunda. Onların hizmetinde olduğunu asla unutmamak zorunda. Bunun dışında bir olayla karşılaştık. Üzüldük. Onunla ilgili 5 polis memurunu işten el çektirdik. Tahkikatları da sürüyor şu anda.” ifadesini kullandı.
 
Arnavutköy’de yürütülen ve polis memurunun şehit edilmesi olayıyla ilgili operasyon hakkında da değerlendirmeler yapan Çapkın, “Her türlü ihtimali her yerde değerlendirmeye çalışıyoruz. Böyle bakıyoruz. Orada o yapılıyor, burada bu yapılıyor.” şeklinde konuştu. “Yakalanan kimse var mı?” sorusuna ise Çapkın, “Yok şu anda; çalışıyoruz.” diye cevap verdi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com