5 Yıldızlı Otel Gibi Devlet Yurtları Geliyor!

5 Yıldızlı Otel Gibi Devlet Yurtları Geliyor!
Üniversitelilerin barınma sorununa çözüm için TOKİ devrede. Peki ne kadar Yurt inşa edilecek?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) ile protokol imzaladı. İmzalanan protokol uyarınca, ilk aşamada "5 yıldızlı otel kalitesinde" 17 ilde 10 bin 210 yatak kapasiteli 18 üniversite yurdu yapılacak. TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, öğrenci yurdu yapımına ilişkin önceki gün protokol imzaladı.

ODALARDA YOK YOK


Yurtların "5 yıldızlı otel kalitesinde" olacağı belirtilen açıklamaya göre, öğrencilerin her türlü konforu düşünülerek yapılacak olan yurtlarda odalar 1 ve 3 kişilik olarak düzenlenecek. Her odada televizyon, buzdolabı, çalışma masası ve diğer gereçler yer alacak. Öğrencilerin ortak kullanımları için her katta dinlenme odası ve etüt salonları yer alacak. Yurtlarda ayrıca sosyal amaçlara hizmet verecek kafeterya, berber, kantin ve lokanta da bulunacak.

ŞİMDİKİLER ÇOK ŞANSLI

İlk etapta 17 ilde 10 bin 210 yatak kapasiteli 18 yurdun yapılacağı bildirilen açıklamaya göre, bu kapsamda Ağrı, Ankara/Çubuk, Bursa, Hakkari, İzmir/Buca, Kırıkkale/Keskin, Kütahya/Tavşanlı, Niğde, Osmaniye/Kadirli, Rize/Pazar/Ardeşen, Rize/Güneysu, Sivas/Zara, Şırnak, Tekirdağ, Van, Konya/Ilgın ve Yalova'da yurt yapılacak. Protokol töreninde konuşan TOKİ Başkan Vekili Karabel, son 8 yılda ortaöğrenim öğrencileri için 16 bin yatak kapasiteli 65 yurt inşa ettiklerini, bu nedenle yurt yapımı konusunda geçmişten gelen bir deneyimleri olduğunu kaydetti.

TOKİ'nin hızına güveniyoruz


YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, kurum olarak sürekli yenilendiklerini belirterek, üniversite gençliğinin aile sıcaklığında, modern, sağlıklı ve güzel ortamlarda kalmaları için çalıştıklarını bildirdi. Bir öğrencinin bile dışarıda kalmamasını istediklerini vurgulayan Albayrak, "Bu konuda TOKİ'nin bize büyük katkı sağlayacağını biliyoruz. Bu katkı Türkiye'nin geleceğinedir. Sağlıklı, iyi eğitimli ve toplumuna hizmet eden insanlar yetiştirerek Türkiye'nin aydınlık geleceğine önemli bir katkı sağlamak istiyoruz" ifadesini kullandı. Son dönemde yapılan yurtların üniversite gençliği tarafından beğenildiğini ifade eden Albayrak, "Hiçbirinde boş yer yok. Yurtların en kısa sürede açılması için TOKİ'nin hızına güveniyoruz" dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com