5 yılın en iyi rekoltesi elde edildi

5 yılın en iyi rekoltesi elde edildi
Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, hububat üretiminde geçen yıla oranla yüzde 25 artış olduğunu söyledi.

 Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, hububat üretiminde geçen yıla oranla yüzde 25 artış olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçinin büyük zarar gördüğünü ve kuraklık desteği alan iller arasında yer aldıklarını ifade eden Atilla Arslan, bu yıl 490 bin ton hububat üretimi gerçekleştiğini belirtti.
Uşak Tarım İl Müdürü Arslan,  yaptığı açıklamada 2005 yılında ildeki arpa ve buğday üretiminde uzun yıllar ortalamasına oranla belirgin bir yükselme olduğunu ancak 2006 ve 2007 yıllarında yaşanan kuraklık ve dolu afetlerinin üretimi olumsuz etkilediğini belirterek bu yıl hasat döneminde son 5 yılın en iyi rekoltesini yakaladıklarını dile getirdi.
Bu yıl rekolte ve ürün kalitesinde sorun yaşanmadığını ancak Mayıs ayında meydana gelen dolu afeti nedeniyle yüzde 20 ürün kaybı yaşandığını kaydeden Arslan, “Uşak Merkez, Eşme ve Ulubey şlçemizde yaşanan dolu afeti olmasaydı, hububat üretimimiz 510 bin ton olarak gerçekleşecekti. Dolu afeti nedeniyle bu yıl genel anlamda yüzde 20 ürün kaybı yaşadık”dedi.
Dolu afetinden zarar gören çiftçilere gerekli yardımların yapıldığını söyleyen Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, “İki yıldır Kış ve bahar aylarındaki yağışlar bizi kuraklık tehlikesinden korudu. İlimizde yaklaşık 135 bin hektarlık alanda 26 bin çiftçimiz ekim yapıyor. 2007 yılındaki kuraklık nedeniyle hububat hasadında yüzde 40 düşüş yaşandı. Ancak 2008 yılında 432 bin ton, 2009 yılında ise 490 bin ton hububat üretimi gerçekleşti.”dedi.
Uşak'ta üretilen buğdayın yüzde 85'inin makarnalık yüzde 15'inin ise ekmeklik buğday olduğunu da anlatan Arslan şunları söyledi; “Arpa üretiminin tamamı yemliktir. 2008 yılındaki 432 bin ton üretimin 230 bin tonu arpa 202 bin tonu ise buğdaydır. 2009 yılındaki 490 bin ton üretimin 260 bin tonu arpa, 222 bin tonu buğday ve 8 bin tonu da çavdar ve yulaf gibi diğer hububatlardır. Bu yıl hububat üretiminde son 5 yılın en iyi rekoltesini elde ettik. Ekonomik kriz ortamında bu yıl çiftçimiz bir nebze olsun rahat nefes aldı. Önümüzdeki yılda da doğal afetlerden uzak iyi bir hasat dönemi geçirmeyi arzu ediyoruz”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com