50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu
Organizasyon direktörü Güney:

İZMİR (AA) - BUĞRA ERSAVAŞ - 50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, turun bugüne kadar planladıkları çerçevede gittiğini belirterek, herkesin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi. 

Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tur hazırlıklarına 6 ay önceden başladıklarını ifade ederek, "Takımların daveti, tasarımlar, parkurlar ve kontrolleri hazırlanıyor. Az kişiyle başlayıp, zaman yaklaştıkça bu sayıyı fazlalaştırıyoruz. Tüm ekipler kurulduktan sonra da yerel yönetimlerle irtibata geçiyoruz. Seyahat koordinasyonları, uçak biletleri gibi konuları özel bir programda hazırlıyoruz" dedi.

 

- Övünç noktası genç yıldızlar

 

Aydın Ayhan Güney, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu öncesinde ve sonrasında takvimde önemli yarışlar olduğunu ve bu dönemde önemli sporcularla takımları Türkiye'ye getirmek için büyük çaba sarf ettiklerine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"En büyük avantajımız, turumuzun daha çok düz etaptan oluşması ve sprinterlere uyması. Bizimle aynı tarihte yapılan yarışlar daha çok tırmanışçılara hitap ediyor. Bu nedenle iyi sprinterleri ülkemize çekebildik. Organizasyonun kaliteli yapılması ve havanın düzgün olması da etkili oluyor. Tura katılan yıldız isimler bizim için büyük önem taşıyor ancak asıl övündüğümüz nokta, genç isimlerin bizim turumuzda parlayıp, keşfediliyor olması." 

 

- "50. yılda 50 değişiklik" planı

 

Turun bu yıl 50'ncisinin organize ediliyor olması nedeniyle birçok değişikliğe gittiklerinin altını çizen Güney, şöyle devam etti: 

"Çok önceden başlayan bir planlamayla hazırlandık. '50. yılda 50 değişiklik' başlığı altında bir plan ortaya koyduk. Bu organizasyonu çok ön plana çıkarmak ve gösterişli hale getirmek zor değil çünkü kendi başına bir değeri var. Bunlara artı olarak 10 ek proje daha çıkardık ve federasyona sunduk. Onlar da bütçeleri elverdiği kadar bunlara müsaade etti. Maddiyat gerektirmeyen konularda da bazı girişimlerimi oldu. Örneğin sosyal medyada 'Bunları biliyor musunuz?' diye bir bölüm yaptık. İnsanlara bisiklet hakkında sorular sorup, magazin haberler ortaya çıkardık. Bu sene, gerçekten iyi bir açılış töreni yapıldı. Açıkçası, 50. yıla yakışan bir organizasyon oluyor."

 

- Halkın ilgisi 

 

Aydın Ayhan Güney, halkın da yavaş yavaş bisiklet sporunu öğrenmeye başladığını, asıl amaçlarının da bunu daha üst noktalara çekmek olduğunu ifade etti.

Güney, eskiden insanların tura 'orada ne oluyor acaba?' diyerek geldiğini, şimdilerde ise halkın bilinçli bir şekilde turu izlediğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bisiklet kültürünün zayıf olduğu bir ülkede bunu yapabilmek önemli bir başarı. Bu katlanarak devam edecektir. Bu organizasyon, ülke tanıtımının yanı sıra bisiklete binmeyi sevdiriyorsa, iş başarıya ulaşmış demektir. İnsanları spora yönlendirmek, bölgelerde hareket sağlamak kolay bir iş değil. Örneğin Finike-Elmalı etabındaki ilgi, hazırlık çok güzel bir düzeye geldi. O bölgeye yılda bir kere böyle uluslararası bir etkinlik geliyor ve insanlar sahiplenmeye başladı."

 

- "Hiç kimse bu organizasyonun geriye düşmesine müsaade etmemeli"

 

1300 kişinin her gün toplu halde hareket ettiği bir organizasyona imza attıklarını ve Türkiye genelinde yaklaşık 7 bin kişinin başarıyı yakalamak adına çalıştığını kaydeden Güney, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Organizasyonun son 7 yılında biz vardık, bizden sonra da insanlar olacak. Ne olursa olsun, bu organizasyonun bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Hiç kimse, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tunu'nun geriye düşmesine, yok olmasına müsaade etmemeli. Çünkü tur çok büyük bir ivme kazandı. Bizden sonrakilerin de aynı değeri vermesi ve daha üst seviyeye getirmesi lazım. Biz, 7 yılda çok zaman ve emek harcadık, artık çocuğumuz gibi oldu. Bizden sonra devreye giren kişilerin işi bilenlerden oluşması önemli. Sağlam bir temele oturttuk, sağlam ellere emanet edelim, onlar da bunu 100. yıla taşısın istiyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com