50. Münih Güvenlik Konferansı

50. Münih Güvenlik Konferansı
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun:''İbrahimi ve ben, taraflara 10 Şubat'ta müzakere masasına dönmeleridurumunda ciddi ve dürüst olmaları yönünde çağrı yaptık'' - AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy: ''Ukrayna'nın geleceği Avru

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye rejimi ve muhaliflerin 10 Şubat'ta müzakere masasına dönmeleri durumunda taraflara ciddi ve dürüst olmaları çağrısında bulunduklarını söyledi.

Ban Ki-mun, Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü belirterek, bu iki siyasetçiden 10 Şubat'ta Suriye rejimi ve muhalifler arasındaki görüşmelerin devam etmesi için etkin olmalarını istediğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ''Tecrübeler, ilerleme sağlanmasının zor olacağını öğretiyor. Ancak bir başlangıç yaptık. İki taraf da birbiriyle konuşuyor. Bu da bizim siyasi bir çözüm için tek umudumuz. İbrahimi ve ben, taraflara 10 Şubat'ta müzakere masasına dönmeleri durumunda ciddi ve dürüst olmaları yönünde çağrı yaptık" ifadesini kullandı.

Ban Ki-mun, müzakerelerin, çatışmaları sürdürmek için taktik olarak kullanılmaması gerektiğini de vurguladı.

Suriye'deki insani durumun her geçen gün kötüleştiğini ve bundan endişe duyduğunu belirten Ban Ki-mun, özellikle Suriye rejimine çağrıda bulunarak insanı yardımların her noktaya sınırsız ve sorunsuz bir şekilde ülkeye girmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Suriye'deki çatışmaların tüm toplumu yok ettiğini ifade eden Ban Ki-mun, dünya kamuoyunun manşetlere çıkan krizlerle ilgilendiğini, "sessiz krizlere" ise duyarsız kaldığını kaydetti.

Suriye'den kaçanlara kapılarını açan ve mültecileri destekleyen komşu ülkelere teşekkür eden Ban Ki-mun, bu ülkelerin gönüllü olarak milyonlarca insanları kabul ettiğini belirtti.

Uluslararası toplumun kararlı davranması durumunda kriz bölgelerinde etkili olabileceğini ifade eden Ban Ki-mun, Mali'de Afrika Birliği ve Fransa askerlerinin erken müdahalesi sonucu istikrarda iyileşme yaşandığını iddia etti.

Dünyada her gün hiç kullanılmaması gereken silahlar için kaynakların israf edildiğine işaret eden Ban Ki-mun, ülkelerin bütçe harcamalarının insanların öncelikleriyle örtüşmesi gerektiğini ve bu bütçelerin sağlık, eğitim, istihdam, sosyal adalet ve fırsat eşitliği gibi konulara ayrılması gerektiğini ifade etti.

- Rompuy'dan Ukrayna mesajı

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ise Ukrayna'daki krize değinerek, ülkede insanların siyasi kaderinin belirsiz olduğunu belirtti ve Kiev'de meydana gelen olayların herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Rompuy, ''Ukrayna'nın geleceği Avrupa'ya aittir'' ifadesini kullandı.

- Steinmeier yeni dış politikayı anlattı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de dışişlerinin yeni 7 önceliğini anlattı. Steinmeier, Almanya'nın yeni dış ve güvenlik politikalarında daha erken, kararlı davranmaya hazırlıklı ve dış politikadaki sorumluluğun her zaman somut olması gerektiğini vurguladı.

Almanya'nın ortak bir Avrupa dış, güvenlik ve savunma politikasında bir katalizatör olmak istediğini dile getiren Steinmeier, kriz bölgelerine askeri müdahalenin ise en son çare olduğu söyledi.

Steinmeier, Ukrayna'da yaşanan olaylara da değinerek bu konuda Münih'te bir barışçıl çözüm için ortak ağırlığın kullanılmasını istedi. Ukrayna'da şiddete dayalı bir çözüm olmaması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, eğer barut fıçısı fitili ateş alırsa bu durumda hala zamana oynanmasının çok tehlikeli olacağını kaydetti.

Her türlü farklılıklara rağmen Rusya ile çalışılması gerektiğine işaret eden Steinmeier, şayet Rusya'ya karşı ya da Rusya'sız bir Avrupa geleceğinin düşünülmesi durumunda yanlış yapılacağının altını çizdi.

Steinmeier, huzursuz bir dünyada Kuzey Atlantik İttifakı'nın kendileri için vazgeçilmez bir güvence olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Cüneyt Karadağ
Yayınlayan: Abdurrahman Fatih Tekcan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com