50. Münih Güvenlik Konferansı

50. Münih Güvenlik Konferansı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ''(Suriye konusunda) Rusya yalnız bir şey yapamaz, aynısı ABD için de geçerli. Ama birlikte başarılı olabiliriz. Sabırlı ve kararlı olmamız lazım''- ''Cenevre'de herkes müzakere masasında kalmalı,

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunda Rusya'nın tek başına bir şey yapamayacağını ifade ederek, "Aynısı ABD için de geçerli. Ama birlikte başarılı olabiliriz. Sabırlı ve kararlı olmamız lazım'' dedi.

Lavrov, Münih Güvenlik Konferansı'nda kendisine yöneltilen ''Rusya Suriye konusunda ne yapabilir?'' sorusu üzerine, bu konuda "dışarıdaki aktörlerin bir tarafı halkın gerçek temsilcisi olarak desteklememesinin önemli olduğunu" söyledi.

''Rusya yalnız bir şey yapamaz. Aynısı ABD için de geçerli. Ama birlikte başarılı olabiliriz. Sabırlı ve kararlı olmamız lazım'' diyen Lavrov, Cenevre'de "mütevazı ama önemli" ilerleme sağlandığını ifade ederek, ''Cenevre'de herkes müzakere masasında kalmalı. Kapıyı kapatmamamız lazım'' diye konuştu.

Cenevre'de bir sonraki tura devam edilmesini ümit ettiğini belirten Lavrov, Rusya'nın herkesi kapsayan diyaloğu her zaman desteklediğini kaydetti.

Muhalif gruplar üzerinde kimin etkisi varsa onları müzakere masasına getirmek için bu etkiyi kullanması gerektiğini ifade eden Lavrov, radikal gruplara karşı önlem alınması gerektiğine dikkati çekti.

İnsani yardım konusunda da Lavrov, Yermuk kampına yardımın gittiğini, diğer ''cepheler'' için de bu konuda sabırlı olunması gerektiğini söyledi.

- AB'ye Ukrayna eleştirisi

Ukrayna'daki gelişmelere de değinen Lavrov, Ukrayna konusunda AB'yi "iki yüzlülükle" suçladı. Lavrov, Avrupa'nın Ukrayna'ya kendi düşüncelerini dayatmaya çalıştığını öne sürdü.

''Hükümet binasını istila edenler, polislere saldıranlar veya ırkçı, Yahudi düşmanı Nazi sloganları kullananlar neden kınanmıyor? Böyle bir olay AB ülkelerinde cezalandırılırken, neden AB tarafından burada teşvik ediliyor?'' diye soran Lavrov, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un ''Ukrayna'nın geleceği Avrupa'ya aittir'' sözlerini örnek göstererek, AB ve NATO'nun Ukrayna'ya dış politikada yönünü seçme konusunda seçim imkanı vermediğini kaydetti.

Muhabir: Erbil Başay
Yayınlayan: Serkan Fidan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com