50. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı başladı

50. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı başladı
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck: ''Almanya, dış politikada siyasi olarak ağırbaşlı davranacak. Sadece askeriçözümleri hiçbir zaman desteklemeyecek ve tüm diplomatik seçenekleri tüketecek"- "İnsan haklarına saygı, batı demokrasilerinin sadece çekirdeği

Almanya'nın Münih kentinde bu yıl 50'ncisi düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı (MCS) Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un konuşmayla başladı.

Gauck, Bayrischer Hof Otel'deki konferansın açılış konuşmasında, Almanya'nın güvenlik ve dış politikasının temelden tartışılması gerektiğini belirterek, ''On yıllarca kendisine sağlanan güvenliği başkaları için de sağlama konusunda hazır olması lazım'' dedi.

Almanya'nın dış ve güvenlik politikalarında daha fazla kendini göstermesini isteyen Gauck, Almanya'ın iyi bir partner olarak daha hızlı ve kararlı bir şekilde bu politikalara dahil olması gerektiğini kaydetti.

Almanya'nın daha güçlü rol oynaması için uluslararası krizlerde Avrupa Birliği (AB) ve NATO kapsamında askeri görevlere katılabileceğini ifade eden Gauck, ''Almanya, dış politikada siyasi olarak ağırbaşlı davranacak. Sadece askeri çözümleri hiçbir zaman desteklemeyecek ve tüm diplomatik seçenekleri tüketecek" diye konuştu.

Gauck, Alman askerlerin yurt dışında görev almasının tartışılması durumda buna prensip olarak ne ''hayır'' ne de refleks göstererek ''evet'' diyemeyeceğini kaydetti.

Almanya, küreselleşmiş bir ülke olduğunu ve bundan dolayı temel değerleri birbirine bağlamayı sağlayan açık dünya düzeninden çok fazla faydalandığına işaret eden Gauck, bu sistemin korunması ve sürdürebilir olmasının Almanya'nın dış politikasının çıkarına olacağını kaydetti.

Almanya'nın uzun zamandan beri uluslararası alanda sorumluluk içinde hareket ettiğini ancak insan haklarının ve hukuk devletinin korunmasındaki tecrübeleriyle daha kararlı olabileceğini belirten Gauck, siyasetçiler yaptıkları ve yapmadıklarıyla da sorumluluk taşımaları gerektiğini vurguladı.

- ''NATO'ya ihtiyacımız var''

''NATO'ya ihtiyacımız var'' diyen Gauck, Birleşik Devletler'in dünyanın çeşitli bölgelerindeki krizlerle uğraşmada daha fazla bu yükü kaldıramayacağı için Almanya ve Avrupalı partnerlerinin kendi güvenliklerinden daha fazla sorumlu olması gerektiğini vurguladı.

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, ''Eğer savaş suçları, insan haklarının zedelenmesi, soykırım, etnik temizlik veya insanlığa karşı işlenen suçlar devam ediyorsa Almanya için makul olan buradaki insanlığa yaptığı yardımları kesmemesidir. İnsan haklarına saygı, batı demokrasilerinin sadece çekirdeği değil aynı zamanda kooperatif dünya düzeni ve barışının güvenlik garantisi için bir koşuldur'' diye konuştu.

İnsan hakları savunucularının, bazı bölgelere tehdit altındaki insanlar için neden müdahale edilmediği serzenişini anlağını ifade eden Gauck, bu ikilemin Suriye olayında görüldüğü kaydetti. Gauck, "Uluslararası toplumun eylem birliği yapmaması nedeniyle Suriye'deki gibi olaylar yaşanıyor" dedi.

- Bakan Davutoğlu da katılacak

Bayrischer Hof Otel'de düzenlenen konferansa çok sayıda başbakan, devlet başkanı ile dışişleri ve savunma bakanı katılıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da pazar günü bir panele konuşmacı olarak katılacak ve konferans kapsamında değişik ülkelerin temsilcileriyle ikili görüşme yapacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Rusya Dışişleri Bakanı Sergej Lawrow, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ukrayna'da muhaliflerin lideri Vitali Kliçko'nun da katılacağı konferansta Suriye'deki durum, Filistin-İsrail barış görüşmeleri, İran'ın nükleer programı, Ukrayna'daki olaylar ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dinleme skandalı gibi uluslararası gündemde olan konular ele alınacak.

Öte yandan Bayerischer Hof Otel çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Konferansın güvenliğini sağlamak için 3 binin üzerinde polisin görev yaptığı bildirildi.

Muhabir: Erbil Başay
Yayınlayan: Abdurrahman Fatih Tekcan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com