50 yıl sonra ilk sivil uçak indi!(video)

50 yıl sonra ilk sivil uçak indi!(video)
AFYONKARAHİSAR Askeri Havalimanı'na, 50 yıl aradan sonra ilk sivil uçak indi...
AFYONKARAHİSAR Askeri Havalimanı'na, 50 yıl aradan sonra ilk sivil uçak indi. Emekli Albay İsmail Özdilek ve Afyonkarahisar Genç Atılımcılar Derneği Başkanı Hüseyin Tutkun'un girişimleriyle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan havalanan Bora Jet'e ait 'Ceylan' adlı uçak, 46 yolcusuyla saat 13.15'de Afyonkarahisar'a başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar kamuoyunda uzun süre tartışmalara neden olan Askeri Havalimanı'nın sivil uçuşlara açılması konusunda bir adım atıldı. Emekli Albay İsmail Özdilek ile Afyonkarahisar Genç Atılımcılar Derneği Başkanı Hüseyin Tutkun'un girişimleriyle Afyonkarahisar Hava Meydan Komutanlığı'ndan bir defalık uçuş için izin alındı. Bunun üzerine Bora Jet'ten kiralanan 150 sefer sayılı 'Ceylan' adlı ATR 72-500 tipi turboprop pervaneli yolcu uçağı, bugün saat 12.30 sıralarında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan havalanarak yaklaşık 45 dakika sonra Afyonkarahisar Askeri Havalimanı'na indi. Otobüsle İstanbul'a gidip oradan uçakla dönen Afyonkarahisarlılar, uçakla seyahat etmenin heyecanını yaşadı.

İMKANSIZ DENİLENİ BAŞARDIK

Uçak Askeri Havalimanı'na indikten sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan emekli albay İsmail Özdilek, bu havalimanına sivil uçağın inemeyeceğini söyleyenleri yanılttıklarını söyledi. İmkansız denileni başardıklarını kaydeden Özdilek, şunları söyledi: 'Ben yıllardır 'buraya sivil uçak iner' dediğimde 'imkansız' diyorlardı. İşte imkansız olmadığını gösterdik. Milli servet havalimanı yanıbaşımızda duruyor, ama biz kullanamıyoruz. Böyle bir şey olamaz. Bu gün bir milat. Askeri Havalimanı'na biz indiğimize göre herkes inebilir. Sadece bir kaç yazışmaya bakar. Ancak birkaç kuruluş ve şahıs dışında destek görememek beni çok üzdü. Bu şehrin kaderini değiştirecek olan bir çalışmaya neden bu kadar ilgisiz kalındığını anlayamadım.'

Özdilek, yeni hedeflerinin hacca gidecek Afyonkarahisarlıların, Askeri Havalimanı üzerinden yolculuk yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

HAYAL GERÇEKLEŞTİ

Askeri Havalimanı'nın Afyonkarahisar'ın tam kalbinde olduğunu vurgulayan Afyonkarahisar Genç Atılımcılar Derneği Başkanı Hüseyin Tutkun ise, 'Havalimanı kullanılmadığı için Termal otellerimize yabancı turist gelmiyor. Gurbetçilerimiz Ankara, Antalya gibi başka havalimanlarını kullanmak zorunda bırakılıyor. Teknoloji seralarında yetiştirilen ürünler yeterince pazarlanamıyor. Sivil uçak inmez denilen askeri havalimanına biz indiysek her uçak inebilir. Hani imkansızdı, hani hayaldi? İstenildiğinde olabileceği ispatlandı' diye konuştu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com