500 Bin TL Nereye Harcanıyor?!.

500 Bin TL Nereye Harcanıyor?!.
Kütahya Belediyesi tarafından Katı Atık Bertaraf Tesisileri'nin yapımı ve işletilmesi için iki ayda bir su abonelerinden alınan 8 TL'lik ödemenin iptal edilmesi için Eskişehir 1. İdare Mahkemsine başvurduklarını söyleyen Kütahya Tüketiciler Derneği Baş

'HEM AB'DEN HİBE ALACAKSINIZ HEMDE HALKTAN PARA
TOPLAYACAKSINIZ BU
HAKSIZLIĞA SON VERİLMELİ'
Katı Atık Bertaraf Tesisinin yapımı ve işletilmesi için Kütahya Belediyesi'nin Avrupa Birliği'nden yaklaşık 20 milyon AVRO hibe aldığını ifade eden Nazlı, hibe ile birlikte birde Kütahya Belediyesi'nin halktan da her ay 500 bin TL aldığını anımsatarak bu tür bir uygulamanın Türkiye'de ilk kez Kütahya Belediyesi tarafından uygulandığını savundu. Türkiye'nin değişik illerinde Katı Atık Bertaraf tesisilerin yapıldığını vurgulayan Nazlı, AB'den hibe alan belediyelerin Katı Atık Ücreti adı altında halktan para toplamadıklarını özellikle belirterek, Kütahya Belediyesi'nin AB'den hibe aldığını bununla birlikte birde halktan para topladığını anımsatarak, halktan haksız yere her ay 500 bin TL'lik paranın toplanadığını tekrarladı.
Nazlı;' AB'den hibe alınmadan Katı Atık Bertaraf tesisi yapılmış olsaydı biz halk olarak Kütahya Belediyesi'ne her ay 500 bin TL vermeye razıydık. Ancak belediye hem AB'den hibe alıyor hemde halktan her ay 500 bin TL para topluyor bu halka yapılan en büyük haksızlıktır' dedi.
'TEKRAR DAVA AÇACAĞIZ'
Kütahya Tüketiciler Derneği Başkanı Ali İhsan Nazlı, Kütahya Belediyesi tarafından uygulanan katı atık ücretinin yürütmesinin durdurulması ve Kütahya Belediye Meclisi'nin katı atık ücretinin sürekli hale getirilmesi için alınan kararın yürülükten kaldırılması için Eskişehir İdare Mahkemesi'ne başvurduklarınını ancak mahkeminin 'siz il derneği olarak bu şekilde dava açamazsınız ancak Tüketiciler Derneği Genel Merkezi ile birlikte dava açabilirsiniz' gerekçesi ile davayı ret ettiğini söyledi.
Tekrar dava açacaklarını belirten Nazlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Bu haksız kazancın kalkması için mahkemye başvurduk ama istediğimiz sonucu alamadık bunu da maddi sıkıntıya bağlıyoruz. Çünkü davya yeterli derecede hazırlanamdaık ama bir daha dava açacağız. Mahkemenin vermiş olduğu kararda ilginç çünkü bu davaya benzer iki dava açtım mahkem kabul etti; ama bu davayı Tüketiciler Derneği Genel Merkezi ile birlikte açmadığım için mahkeme ret ettiğini açıkladı. Ama biz Tüketiciler derneği olarak bu haksız kazancın kaldırılması için bir daha dava açacağız. Bu sefer genel merkezimizle birlikte dava açacağcaız'dedi.
Nazlı, katı atık bedelinin kesinlikle yasal olmadığını ileri sürerek, 'Kütahya Belediyesi'nin haksız yere almış olduğu katı atık bedelini iptal etmemesinin gerekçesini gösterdiği 2872 sayılı çevre temizlik vergisi olduğunu, tehlikeli kimyasallar, tehlikeli atık, evsel katı atık, katı atık, atık, biyolojik çeşitlilik, sulak alan, ekolojik denge, arıtma tesisi, atıksu altyapı tesisleri, atıksu, ekosistem, kirleten, çevre kirliliği, çevre korunması dahil olmak üzere, bu kanunun amacı, bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamaktır.
Oysa ki, Belediye Başkanı Mustafa İça'nın gerekçe gösterdiği çevre kanunun 2872 sayılı kanun numarası, 9/8/1983 kabul tarihli, resmi gazetenin 11.08.1983 tarih ve 18132 sayılı kararı olduğu,ve bu karar çevre temizlik vergisini kapsadığı halde, ayrıca AB hibe projesinden alınan paralara istinaden vatandaşların üstüne bu külfeti yıkması kabullenemez. Dernek olarak bu kararı kabul etmediğimizden dolayı, durumu idari mahkemeye başvurduk ancak davayı Tüketiciler Derneği genel Merkezi ile birlikte açmadığımız için ret edildi. Mahkeminin prosedürü doğrultusunda bir daha dava açacağız' dedi.

'HALK BU KONUDA
NE YAPACAĞINI BİLMİYOR'
Nazlı, Kütahya Belediyesi'nin 5393 sayılı yasaya istinaden Belediye Meclisinin 01.09.2009 tarih ve 359 sayılı kararı doğrultusunda çevre temizlik vergisine ilave olarak ayrıca katı atık bedeli alması ve bu bedeli su faturalarına yansıtarak tahsil etmesi Kütahya ilinde birçok vatandaşın tepkisine ve mağduriyetine neden olduğunu vurgulayarak;' Halk tam olarak ne yapacağını bilmiyor. Bizde tüketiciler derneği olarak halkımızı bilinçlenirmeye çalışıyoruz. Belediye bütçesinin giderleri karşılayamaması gerekçesiyle uygulamaya geçirilen katı atık bedeli tahsilâtı, son dönemde işsizlik ve yoksulluk göstergelerinin arttığı ve buna bağlı olarak en fazla göç veren iller arasında yer alan Kütahya'da yaşayan vatandaşı ciddi şekilde rahatsız ediyor'dedi.
'HALK ÖMÜR BOYU HER AY 500 BİN TL ÖDEMYE MAHKUM EDİLDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL'
Belediye Başkanı Mustafa İça başkanlığında toplanan 2. Dönem 3. Olağan Kütahya Belediye Meclisi'nde, Kütahya halkının tepki gösterdiği 'Katı Atık Bedeli'nin her ay alınması konusunda oy birliği ile karar alındığını da anımsatan Nazlı, halkın çevre temizlik vergisi ile birlikte katı atık ücreti de ödemeye mahkum edildiğini savundu.
Nazlı, son oarak Kütahya Belediye Meclisi 2. Dönem 3. Olağan toplantısı Belediye Kültür Sarayı Meclis Salonu'nda Belediye Başkanı Mustafa İça başkanlığında gerçekleştirildiğini. Katı Atık Bertaraf Tesisleri için alınan ek ücretlerin her ay alınması oy birliği ile kararlaştırıldığını vurgulayarak, bu haksız kazancın ipatl edilemsi için Kütahya halkı ile birlikte yasal yollara yeniden başvuracaklarını söyledi.

YARIN:
'Halk Kütahya Belediyesi'ne yılın her ayı zorunlu olarak 500 bin TL ödemek zorunda olduğunu biliyor mu?
Halk Katı Atık Tesisi yapımı ve işletilmesi konusunu biliyor mu?
Halk her ay Kütahya Belediyesi'ne ödemek zorunda kaldığı 500 bin TL'yi niçin ödediğini biliyor mu?
Katı Atık Tesisinde yapılan geri dönüşümlerde halkın herhangi bir kazancı olacak mı?
Halk geri dönüşüm denince ne anlıyor?'
Bu soruların cevabını gazetemizden okuyabilirsiniz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com