500 ceviz fidanı okul bahçesine dikildi

500 ceviz fidanı okul bahçesine dikildi
Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Kasımlı İlköğretim Okulu'nda “Fidanınız Sizinle Büyüsün” projesi kapsamında öğrenciler tarafından ekilen 500 adet ceviz fidanı kardeş okulun bahçesine dikildi.

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Kasımlı İlköğretim Okulu'nda “Fidanınız Sizinle Büyüsün” projesi kapsamında öğrenciler tarafından ekilen 500 adet ceviz fidanı kardeş okulun bahçesine dikildi.
Alaplı Kasımlı İlköğretim Okulu ve Kütahya Altıntaş Mustafa Kemal İlköğretim Okulu kardeşliği Mustafa Kemal İlköğretim Okulu bahçesinde buluştu. Kasımlı İlköğretim Okulu ve Zonguldak İl Çevre Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Fidanınız Sizinle Büyüsün” projesi ile Kasımlı İlköğretim Okulu bahçesinde yetiştirilen 500 adet ceviz fidanı kardeş okul Mustafa Kemal İlköğretim okulu bahçesine törenle dikildi. Mustafa Kemal İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen fidan dikme törenine; Orman ve Su işleri Bakanlığı Müşaviri Nazmiye Uzun, Altıntaş Kaymakam Vekili ve Dumlupınar Kaymakamı Mustafa Köleoğlu, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, Altıntaş Belediye Başkanı Sıtkı Yüzüak, Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Taşıran, Altıntaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cöre, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Törenin açılışında konuşan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Kazım Damar, Kasımlı İlköğretim Okulu'ndan gelen Fidan Kardeşliği teklifini memnuniyetle kabul ettiklerini belirterek, ”Öncelikle bu vesile ile okulumuzun bahçesini birlikte ağaçlandıracağız diyerek projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu fidanların meyveli birer ağaç olarak yetiştirilmesi sorumluluğu omuzlarımızdadır. Bu sorumluluğu yerine getirerek ortaya çıkacak güzelliğin hazzını birlikte yaşayacağız” dedi.
Alaplı Kasımlı İlköğretim Okulu Müdürü Erdal Yılmaz, okul bahçesinde bakım ve korumasını yaparak büyük bir sevgi ve özenle öğrencilerimizin yetiştirdiği bu ceviz fidanlarını, ağaç ve yeşil açısından zenginliği az olan bir okul bahçesinde ağaca dönüşecek olmaları Kasımlı İlköğretim Okulu ailesini memnun ettiğini ifade ederek, “Zaman zaman ağaç dikme etkinlikleri yapılmaktadır. Ancak fidanın öğrenciler eliyle yetiştirilerek iller arası kardeş bir okul bahçesinde ağaca dönüşmek üzere toprakla buluşturulması ülkemiz içinde örnek bir çalışmadır, ağaç sevgisi ve yeşilin yaşatılması, doğanın korunması adına yapılan bu güzel çalışma öğrencilerimizde önemli bir davranış değişikliği oluşturacaktır” diye konuştu.
Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Taşıran da, kardeş iki okulun öğrenci ve öğretmenlerine bu örnek çalışma için teşekkür etti. Bu tür projelerin okullardaki öğrencileri birbirlerine yaklaştırdığı belirten Taşıran, “Okullar arasından yapılan bu çalışmalar birlik beraberlik ve sosyal sorumluluk duygusuna hizmet etmektedir. İnsan yetiştirmede fidan yetiştirmek kadar meşakkatlidir” dedi.
Altıntaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cöre ise, Kasımlı İlköğretim Okulu kafilesini “Fidanınız Sizinle Büyüsün” projesi vesilesi ile Altıntaş'ta ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Kasımlı İlköğretim Okulu'nu Zonguldak ilinde bir marka haline getiren okul müdürü, müdür yardımcısı ve okulun eğitim kadrosuna, emeği geçenlere teşekkür etti. Zonguldak İl Çevre Orman Müdürlüğü'nde tohum olarak bulunan cevizlerin Kasımlı İlköğretim Okulu bahçesinde fidan, Mustafa Kemal İlköğretim Okulu bahçesinde ağaç olarak yetişecek olması, okul kardeşliği ile bunun yapılıyor olması örneğine az rastlanır bir çalışma olduğunu belirten Cöre şunları söyledi:
”Fidan oluncaya kadar yetiştirme sorumluluğunu alan Kasımlı İlköğretim Okulu öğrencilerine ve meyveli birer ağaç olarak yetiştirilmesi sorumluluğunu alan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencilerine teşekkür ediyorum.”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müşaviri Nazmiye Uzun da, bu tablodan son derece duygulandığını ifade ederek, Kasımlı İlköğretim Okulu öğrencilerinin bakım ve gözetiminde sevgi ve şefkati ile büyütülen fidanların, ağaç oluncaya dek yetiştirilmesi sorumluluğunu gönüllü olarak üstlenen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencilerine eğitim ve idari kadrosuna, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cöre'ye teşekkür etti. Uzun, ayrıca kurtuluş savaşının kazanıldığı, Başkomutanlık Meydan Muharebelerinin komuta sevk ve idare edildiği bu güzel topraklarda, adı Mustafa Kemal olan bir ilköğretim okulunda bir kardeşlik köprüsü ile bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek projenin uygulanmasında fikir babalığı yapan, ekim aşamasında özel destek sağlayan Orman Muhafaza Memuru Şeref Takıcak'a da teşekkür etti. Konuşmaların ardından Zonguldak'tan gelen misafirlere, Altıntaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlatılan porselen fincan takımları törene katılan protokol üyeleri tarafından hediye edildi. Ağaç dikme etkinliğinden sonra öğrencilere ve ilden katılan heyete, Zafertepe Çalköy Şehitlikleri, Dumlupınar Şehitlikleri, Atatürk Köşkü gezdirildi. İki gün süre ile Altıntaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kardeş Okul Mustafa Kemal İlköğretim Okulu tarafından misafir edilen Kasımlı İlköğretim Okulu kafilesine, Çavdarhisar Aizonai Antik Kenti de gezdirildi. Antik kent gezilirken Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer de eşlik ederek, profesyonel bir rehberle öğrencileri bilgilendirdi. Kütahya Kalesi,Germiyan Evleri, Kütahya Çiniciler Çarşısı da gezdirilerek öğrenciler uğurlandı.
Kasımlı İlköğretim Okulu öğrencileri, böyle bir kardeşliği yaşamaktan memnun olduklarını belirterek yaşatılmasında emek verenlere, destekleyenlere teşekkür ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com